Coraz bliżej zakazu chowu klatkowego w Unii Europejskiej

Inicjatywa obywatelska “End the Cage Age” (Zakończmy epokę klatek) znalazła zrozumienie w Komisji Europejskiej, która zapowiedziała przygotowanie do 2023 r. wniosku ustawodawczego w sprawie zakazu stosowania klatek w hodowli różnych zwierząt gospodarskich.

Pomimo, iż wszystkie zwierzęta gospodarskie obejmują już obowiązujące przepisy dotyczące ochrony zwierząt, to przepisy dotyczące trzymania w klatkach dotyczą tylko: kur niosek, brojlerów (drób przeznaczony na ubój), loch i cieląt

Znoszenie i ostatecznie zakazanie stosowanie systemów klatkowych ma być stopniowe i nastąpić od 2027 r.

– Komisja Europejska przyjęła 30 czerwca br komunikat, w którym określa plany wprowadzenia zakazu chowu klatkowego wielu zwierząt gospodarskich. Niezależnie od tego jakie zmiany zostaną wprowadzone, powinny być zapewnione odpowiednie okresy przejściowe, które dadzą rolnikom wystarczającą ilość czasu na dostosowanie się, ale także zachęty – skomentował decyzję KE na Twitterze komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

– Rolnicy nie powinni sami pokrywać kosztów transformacji. Ponieważ jest to inicjatywa społeczna, społeczeństwo powinno wspierać naszych rolników. Musimy również upewnić się, że importowane produkty zwierzęce zostały wyprodukowane zgodnie z tymi samymi normami dobrostanu zwierząt, które są stosowane przez rolników w UE i które są akceptowane przez naszych obywateli  – napisał komisarz.

– W odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską Komisja zobowiązuje się do przedstawienia do końca 2023 r. wniosku ustawodawczego w sprawie stopniowego znoszenia i ostatecznie zakazu stosowania systemów klatkowych w odniesieniu do wszystkich zwierząt wymienionych w tej inicjatywie” – zapewnia KE.

Wniosek będzie dotyczył oprócz zwierząt już objętych prawodawstwem, również: królików,młodych kur, hodowlanych kur niosek, hodowlanych kur brojlerów, przepiórek, kaczek oraz gęsi.

– Ponieważ zaprzestanie stosowania klatek będzie wymagało zmian w obecnych systemach rolniczych, Komisja rozważy społeczno-ekonomiczne i środowiskowe skutki środków, które mają zostać wprowadzone, oraz korzyści dla dobrostanu zwierząt w ocenie skutków, która ma zostać ukończona przed końcem 2022 r. W związku z tym konsultacje publiczne zostaną przeprowadzone najpóźniej na początku 2022 r. Komisja oceni wykonalność dążenia do wprowadzenia w życie proponowanego prawodawstwa od 2027 r. – podsumowuje KE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności