fbpx

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmuje tymczasowe zniesienie ceł na nawozy

W obliczu napiętej sytuacji na rynku nawozów, Komisja Europejska podjęła długo oczekiwaną przez społeczność rolną decyzję o zniesieniu ceł konwencyjnych nałożonych na niektóre nawozy (mocznik i bezwodny amoniak).

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują ten krok w dobrym kierunku i wzywają Komisję do trzymania się tego logicznego podejścia poprzez zniesienie konwencyjnych ceł nałożonych na kluczowe nawozy, bezpośrednio wykorzystywane przez rolników (UAN, DAP, MAP i NPK) oraz środków antydumpingowych nałożonych na import UAN z Trynidadu i Tobago oraz Stanów Zjednoczonych.

Baner Syngenta

Według największych europejskich organizacji rolniczych tylko takie ambitnie środki mogą sprawić, że rynki staną się bardziej dynamiczne oraz doprowadzić do obniżenia cen płaconych przez rolników w długim okresie.

W 2021 r. europejscy rolnicy doświadczyli bezprecedensowej podwyżki cen nawozów azotowych z powodu braku równowagi między popytem i podażą na globalnym rynku nawozów. Rosyjska inwazja na Ukrainę zwiększyła napiętą sytuację rynkową, jako że Rosja, Białoruś i Ukraina to główne państwa eksportujące nawozy mineralne na świecie, stanowiące 43% unijnego importu tych produktów. W wyniku tego europejscy rolnicy stają w obliczu podwójnego ryzyka, na które składa się drastyczny wzrost cen nawozów mineralnych oraz niedobory, mającego negatywne konsekwencje nie tylko dla ich dochodów, ale również unijnej produkcji żywności oraz bezpieczeństwa żywnościowego na poziomie globalnym.

–  Już teraz członkowie Copa i Cogeca są zaniepokojeni opóźnieniami w zakupie nowych nawozów. Copa i Cogeca odnotowują ruch poczyniony przez KE, aby znieść cła konwencyjne nałożone na mocznik i bezwodny amoniak. Jednakże zauważamy, że zakres decyzji Komisji nie uwzględnia nawozów bezpośrednio wykorzystywanych przez rolników. To podejście w dalszym ciągu chroni i działa na korzyść europejskich producentów nawozów i nie stanowi prostego rozwiązania dla rolników. Copa i Cogeca wezwały Komisję Europejską  do zniesienia ceł antydumpingowych nałożonych na import UAN z Trynidadu i Tobago i Stanów Zjednoczonych oraz ceł konwencyjnych nałożonych na nawozy wykorzystywane przez europejskich rolników – informuje Biuro Prasowe Copa – Cogeca.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.