fbpx
Strona głównaWiadomościZe świataCopa i Cogeca: Rozwiązania proponowane przez KE nie zachęcają rolników do zwiększenia...

Copa i Cogeca: Rozwiązania proponowane przez KE nie zachęcają rolników do zwiększenia produkcji

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjęły wniosek Komisji Europejskiej zapewniający pewne odstępstwa od zasad warunkowości w ramach WPR. Jednak poddają w wątpliwość skuteczność ich wkładu w łagodzenie niedoborów i zakłóceń spowodowanych przez wojnę w Ukrainę oraz zwracają uwagę na skomplikowane wdrożenie.

Copa i Cogeca oczekują, że państwa członkowskie szybko poinformują służby Komisji na temat swoich wyborów odnośnie tej decyzji, a także że KE bez większych opóźnień przyjmie krajowe plany strategiczne WPR. Dzięki temu proces budowy przyszłej WPR zostanie ukończony na czas, tak aby sektor mógł poczynić niezbędne przygotowania.

– Fundamentalne znaczenie ma, aby europejscy rolnicy mogli zwiększyć produkcję i w ten sposób przyczynili się do łagodzenia presji na bezpieczeństwo żywnościowe, która jest spowodowana wojną w Ukrainę. Jednakże ograniczenia nałożone na uprawę kukurydzy, soi oraz zagajniki o krótkiej rotacji na gruntach ugorowanych nie mają sensu. Ponadto obawiam się, że wdrożenie tych odstępstw może stać się zbyt skomplikowane, co zniechęci rolników do ich wykorzystania – mówi Christiane Lambert, przewodnicząca Copa

– Doceniamy chęć zapewnienia odstępstw przez Komisję, jednak niefortunnym jest, że nie biorą one pod uwagę obecnej sytuacji rynkowej oraz nie stanowią wystarczającej zachęty, aby rolnicy produkowali więcej zbóż i roślin oleistych w celu złagodzenia niedoborów wywołanych przez wojnę w Ukrainie – dodaje Ramon Amengol, przewodniczący Cogeca.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.