Nowy komisarz Christophe Hansen, zaledwie kilka dni przed oficjalnym objęciem urzędu, rozmawiał z przedstawicielami Copa i Cogeca. Rośnie bowiem napięcie i sprzeciw wobec umowy UE-Mercosur.
W obliczu trwających negocjacji w sprawie umowy UE-Mercosur, COPA i COGECA odbyły swoje Praesidia w Brukseli w czwartek i piątek. Przyszły komisarz ds. rolnictwa i żywności, Christophe Hansen, dołączył do izby europejskich rolników i spółdzielni rolniczych, aby osobiście usłyszeć o powszechnym napięciu i jednomyślnym sprzeciwie wobec trwających negocjacji.
Podpisanie umowy handlowej z krajami Mercosur na początku kadencji nowej Komisji stanowiłoby poważny cios dla europejskiego rolnictwa. Ten krok jest również sprzeczny z podejściem stawiającym dialog na pierwszym miejscu, promowanym przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen.
Podczas spotkań przedstawiciele rolnictwa z całej Europy głośno i wyraźnie wyrazili swoje silne obawy: element rolniczy tej umowy jest ekonomicznie niezrównoważony, niesprawiedliwy z powodu rozbieżności standardów i stanowi fundamentalne zagrożenie dla europejskiego modelu rolniczego ze względu na kumulatywne skutki z innymi umowami handlowymi. Rolnicy i spółdzielnie UE zawsze gwarantowały standardy bezpieczeństwa 500 milionom konsumentów. Dlatego też w obecnej formie żadne mechanizmy kompensacyjne ani awaryjne nie mogłyby uczynić tej umowy akceptowalną, czytamy w komunikacie Copa Cogeca.
„Podczas gdy rolnicy UE są już zaniepokojeni słabymi zbiorami w wielu państwach członkowskich UE, nie sposób nie wziąć pod uwagę wysiłków, jakie nasi producenci będą musieli podjąć, aby dalej rozwijać nasze stosunki handlowe z Ukrainą i stawić czoła trwającym napięciom handlowym z Chinami.
Jak już podkreśliliśmy w naszym otwartym liście skierowanym do przewodniczącej von der Leyen i głów państw, rolnicy i spółdzielnie rolnicze nigdy nie poprą niezrównoważonej i szkodliwej dla środowiska umowy handlowej. Akcje i demonstracje już się mnożą w całej Europie i będą się nasilać”.
9 grudnia przewodniczący Copa i Cogeca wraz z członkami Prezydium spotkają się w Brukseli z Prezydium Rady i ministrami rolnictwa, aby zapewnić, że sprzeciw sektora rolnego zostanie wyraźnie usłyszany.
W czwartek nowy komisarz Christophe Hansen, zaledwie kilka dni przed oficjalnym objęciem urzędu, rozmawiał z przedstawicielami Copa i Cogeca na temat tej krytycznej kwestii i wysłuchał oczekiwań społeczności rolniczej wobec „Wizji przyszłości rolnictwa i żywności” obiecanej w ciągu pierwszych 100 dni mandatu. Copa i Cogeca będą aktywnie uczestniczyć w tej kluczowej inicjatywie, aby zapewnić perspektywę i przewidywalność dla sektora, przedstawiając własne propozycje w tej sprawie w nadchodzących tygodniach.