Copa-Cogeca w kwestii biopaliw

W piśmie wysłanym do Komisji Europejskiej Copa-Cogeca zakwestionowała plany Komisji związane z narzuceniem wskaźników iLUC i wprowadzeniem 5%-owego ograniczenia na biopaliwa wytwarzane z upraw żywieniowych ostrzegając, że zmiana polityki o 180 stopni jest nieodpowiedzialna oraz stanowi zagrożenie dla zaopatrzenia w pasze, zatrudnienia i zielonego wzrostu na obszarach wiejskich UE.

Copa-Cogeca twierdzi, że w żadnym wypadku nie można oprzeć decyzji o wprowadzeniu wskaźnika iLUC na sprawozdaniu Międzynarodowe o Instytutu Badawcze o Polityki Żywnościowej (IFPRI), które nie zostało poddane wzajemnej ocenie innych naukowców. Model wykorzystany w raporcie nie nadaje się do precyzyjnego oszacowania zakresu zmiany użytkowania gruntów i wynikających z niej emisji gazów cieplarnianych ze względu na poważne problemy metodolog iczne oraz uchybienia w weryfikacji danych. IFPRI nie uwzględnił na przykład 410 milionów hektarów i instrumentów ochrony ustanowionych na mocy dyrektywy 2009/28, takich jak zakaz zmiany użytkowania gruntów.
Copa-Cogeca ponadto odrzuca pułap w wysokości 5% na zastosowanie upraw żywieniowych i paszowych do produkcji biopaliw. Ograniczenie wytwarzania biopaliw z upraw żywieniowych zagraża próbom zwiększenia samowystarczalności UE w produkcji białek na pasze zwierząt. Jest to spowodowane faktem, że jedynie część upraw roślin oleistych, zbóż i buraków cukrowych wykorzystywanych do produkcji biopaliw jest faktycznie przekształcana na energię. Większość pozostaje w sektorze pasz, wraz z bogatymi w białko produktami ubocznymi produkcji biopaliw, które pomagają Unii Europejskiej zmniejszyć znaczne uzależnienie od pasz importowanych.
Dzięki produkcji biopaliw obszary upraw rzepaku w UE-27 wzrosły od roku 2000 z 2 milionów do ponad 6 milionów hektarów. Plany Komisji ponadto mog ą wpłynąć na ograniczenie zatrudnienia na obszarach wiejskich. Unijny sektor biopaliw poczynił inwestycje na kwotę 14 miliardów Euro. Oprócz tego szacuje się, że 100.000 obywateli Unii znajduje zatrudnienie w sektorze.
Przed opublikowaniem propozycji Komisji Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen podkreślił: Biopaliwa zapewniają wiele korzyści, takich jak redukcja emisji gazów cieplarnianych i ograniczanie zależności energetycznej oraz tworzą miejsca pracy na obszarach wiejskich. Co więcej, można je produkować w UE w sposób zrównoważony, nie powodując zmiany użytkowania gruntów poza Unią Europejską. Zwiększenie produkcji biopaliw w UE sprawi, że nie trzeba będzie uprawiać aż tak znacznych ilości soi poza UE, co pozwoli ograniczyć wylesianie na obszarach tropikalnych. Na chwilę obecną biopaliwa stanowią ważną część biogospodarki obszarów wiejskich. Dlatego też plany Komisji są całkowicie niespójne oraz nieodpowiedzialne, zwłaszcza w dobie kryzysu gospodarczego. Należy koniecznie je poprawić.
Źródło: Copa-Cogeca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności