Dzień po wydaniu przez Komisję Europejską Komunikatu z dnia 9 listopada 2022 r. w sprawie nawozów, dostępności i przystępności cenowej Copa-Cogeca opublikowała komunikat prasowy w którym wyraziła rozczarowanie rozwiązaniami proponowanymi przez Komisję.
– Ten nowy komunikat po prostu nie dostarczył konkretnych odpowiedzi na niedociągnięcia, z jakimi borykają się europejscy rolnicy – informuje Copa-Cogeca. W sytuacji, gdy od ponad dwóch lat ceny nawozów stosowanych w rolnictwie rosną do poziomów niespotykanych dotąd w Europie, gdy w niektórych przypadkach ceny kluczowych nawozów potroiły się a zapasy posiadane przez rolników są już bliskie wyczerpania, rolnicy europejscy oczekiwali od Komisji “pragmatycznej krótkoterminowej odpowiedzi, która złagodzi skutki trwających wstrząsów międzynarodowych, oraz średnio-/długoterminowej, aby rozwiązać problem naszej zależności od importu nawozów i surowców, brak przejrzystości na rynku nawozów i trwałą redukcję nawozów syntetycznych”
Zdaniem Copa-Cogeca naciski Komisji na przyjęcie przez Radę wniosku o zawieszenie ceł importowych na mocznik i amoniak oraz wezwanie państw członkowskich, aby wdrożyły pomoc państwa i zapewniły dostęp do gazu ziemnego producentom nawozów, nie są w stanie sprostać obecnym zakłóceniom na rynku nawozów w Europie. Copa i Cogeca zasugerowały rozszerzenie zawieszenia ceł importowych na wszystkie nawozy azotowe i fosforanowe, zapewnienie elastyczności regulacyjnej, zawieszenie stosowania limitu 60 mg/kg dla nawozów fosforowych, aby umożliwić dostawę z krajów Afryki Północnej (Maroko) zamiast z Rosji, jak również odstępstwo od limitów określonych w dyrektywie azotanowej i uproszczenie przepisów administracyjnych związanych z przywozem.
Przewodnicząca Copa Christiane Lambert komentując Komunikat KE powiedziała – Komisja Europejska, kierując się ideologią, odmawia rolnikom rozwiązań krótkoterminowych, zagrażając rentowności wielu gospodarstw. Jaki jest sens przedstawiania nowego komunikatu, żeby w końcu przedstawić tak mało propozycji?
Ramon Armengol, przewodniczący Komitetu COGECA uważa, że Komunikat stanie się źródłem problemów wynikających z przekazania odpowiedzialności za realizację jego postanowień państwom członkowskim udzielającym pomocy publicznej i wsparcia w ramach WPR. – Mogłoby to spowodować znaczne zakłócenia w zależności od reakcji państw członkowskich – mówi szef Cogeca. – Nawozy stanowią kluczowy wkład w rolnictwo, a brak jasnej odpowiedzi w tej kwestii jest głęboko niepokojący. Mamy nadzieję na szybką wymianę poglądów z komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, aby zrozumieć, w jaki sposób plan Komisji może konkretnie rozwiązać problemy, które wynikną z jej komunikatu.