Copa – Cogeca rozczarowane decyzją UE

Komitety Copa i Cogeca są rozczarowane decyzją Unii Europejskiej o wprowadzeniu zakazu stosowania trzech neonikotynoidów na wszystkich uprawach zewnętrznych.

– W Copa-Cogeca przywiązujemy dużą wagę do pszczół miodnych i innych owadów zapylających, ponieważ są one bardzo ważne dla produkcji roślinnej i zapewnienia różnorodności biologicznej w UE. Ponadto, zgodnie z oceną ryzyka przeprowadzoną przez EFSA, rozumiemy, że substancje te mogą stanowić zagrożenie dla pszczół. Jesteśmy jednak przekonani, że dzięki odpowiednim środkom łagodzącym substancje te mogłyby zostać ponownie zatwierdzone – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.

– Jesteśmy bardzo rozczarowani unijnym posunięciem w sprawie nałożenia całkowitego zakazu również na wszystkie nie-kwitnące rośliny uprawne, w tym buraka. Wszyscy rolnicy polegają na produktach ochrony roślin w celu zwalczania szkodników i chorób, niezależnie od sektora lub metody produkcji.

W ocenie Copa – Cogeca zakaz ten zmniejszy wachlarz dostępnych środków na obszarach, na których praktycznie nie ma alternatyw. Wpłynie to na sytuację bytową wielu rolników i naraża na niebezpieczeństwo nasze zapasy żywności.

Źródło: Copa – Cogeca