Copa-Cogeca interweniuje

Podczas spotkania z Komisją Europejską, Copa-Cogeca zwróciła uwagę na ciężką sytuację na rynku mleka i zaproponowała konkretne rozwiązania w tej kwestii.

Podczas spotkania z Komisją Europejską, Komitet Rolniczych Organizacji Związkowych – Copa i Główny Komitet Spółdzielczości Rolniczej – Cogeca zwróciły uwagę na krytyczną sytuację na rynku mleka UE, podkreślając, że ceny nie pokrywają kosztów produkcji i należy podjąć działania w tym temacie. Przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Mansel Raymond oświadczył, że obecnie ceny są niskie w całej UE i nie pokrywają nawet kosztów produkcji, co prowadzi do problemów z płynnością finansową. Niektórzy członkowie grupy roboczej ostrzegali, że gospodarstwa mogą porzucić działalność, jeśli żadne działania nie zostaną podjęte. Mansel Raymond przypomniał, że rolnicy muszą zapłacić łącznie ok. 800 mln EUR kary z tytułu przekroczenia kwoty mlecznej.

W związku z tym, Copa-Cogeca apelowała do Komisji o upewnienie się, że fundusze te pozostaną w sektorze. Zdaniem przewodniczącego grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne”, decyzja ta powinna zostać podjęta jak najszybciej, aby złagodzić sytuację. Ponadto, ze względu na trudności, należy zwiększyć skuteczność unijnych środków zarządzania rynkiem – interwencji publicznej i prywatnego przechowywania. M. Raymond wskazał, że trzeba poważnie rozważyć zwiększenie ceny interwencyjnej mleka.

Po wysłuchaniu prezentacji na temat programu odpowiedzialności rynkowej na posiedzeniu grupy dialogu obywatelskiego ds. mleka, członkowie grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa-Cogeca ostrzegali, że system ten byłby niepraktyczny i niewykonalny i od razu go odrzucili. Jednak według związkowców, nadal należy rozwiązać problem ekstremalnych wahań na rynku i trzeba je ograniczyć. Grupa robocza Copa-Cogeca przeanalizowała wiele systemów, poczynając od systemu ochrony marż stosowanego w USA, poprzez rynki terminowe, umowy ze stałymi cenami aż po umowy elastyczne i wskazuje, że należy zagłębić się w te systemy. Copa-Cogeca zaproponowała zorganizowanie seminarium, podczas którego omówiono by dobrowolne rozwiązania.

Podsumowując, sekretarz generalny Copa-Cogeca – Pekka Pesonen podkreślił, że trzeba zagwarantować równe warunki w ramach dwustronnych negocjacji o wolnym handlu między UE i USA w zakresie kosztów ochrony prawnej unijnych nazw, które chronią unijne produkty przed imitacjami.
Renata Struzik, za: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności