fbpx

Copa-Cogeca: dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych nie spełnia oczekiwań i potrzeb europejskiej społeczności rolniczej

Copa-Cogeca opublikowała 20 marca oświadczenie ostro krytykujące dyrektywę w sprawie emisji przemysłowych, która obciążeniami fiskalnymi ma objąć 20 proc. gospodarstw rolnych Unii Europejskiej. 

Samasz loteria - baner

Stanowisko Copa-Cogeca w tej sprawie jest zbieżne ze stanowiskiem polskich organizacji rolniczych, które w tej sprawie wystosowały apel do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z żądaniem sprzeciwienia się wdrożeniu w życie tej dyrektywie.

Copa-Cogeca uznaje, że stanowisko Rady Europejskiej dotyczące dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych nie spełnia oczekiwań i potrzeb europejskiej społeczności rolniczej, natomiast “ożywiona debata towarzysząca negocjacjom wyjaśniła przynajmniej następującą kwestię: wstępnie zaproponowane przez Komisję Europejską podejście do progów ma przede wszystkim charakter polityczny i karny oraz będzie miało nieprzewidziane konsekwencje, gdy zostanie zastosowane na poziomie gospodarstw”. 

W oświadczeniu przypomniano, że od momentu publikacji projektu dyrektywy przez Komisję w kwietniu 2022 r. wiele krytyki wzbudziło zwiększenie zakresu dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych o sektory hodowli zwierząt. Określenie setek tysięcy gospodarstw rodzinnych mianem zakładów przemysłowych już wówczas pokazało nieakceptowalny poziom stronniczości tej propozycji.

Zwrócono też uwagę, na poważne zastrzeżenia do danych, na których oparła się Komisja Europejska (publikacja Euroactiw, o której pisaliśmy 22 lutego) oraz, że wątpliwości te podzielał nawet komisarz rolnictwa UE Janusz Wojciechowski. 

Copa-Cogeca zwraca się z dramatycznym pytaniem: “Powinniśmy w tym momencie zacząć mówić o „dyrektywie w sprawie katastrof przemysłowych” dla rolnictwa?”. 

Przedstawiciele europejskich organizacji rolniczych ostrzegają, że przyjęcie dyrektywy emisyjnej w proponowanym zakresie “będzie miało wiele konsekwencji, błędnie ocenionych w unijnej debacie publicznej, która zatrzymała się na definicji progów, uwzględniających gospodarstwa w zakresie dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych”. Ustanowienie przez Radę Środowiska nowych progów 350 DJP dla bydła, trzody chlewnej i gospodarstw hodowlano-uprawnych oraz 280 DJP dla drobiu jest dla Copa-Cogeca nie do zaakceptowania. 

“Biorąc pod uwagę stanowisko Rady Środowiska, Copa i Cogeca z powagą zwracają się do członków do Parlamentu Europejskiego, zwłaszcza Komisji Rolnictwa oraz Środowiska, aby wystosowały zdecydowane przesłanie w celu ochrony tego strategicznego sektora UE. Sektor ten potrzebuje czasu, pragmatycznych rozwiązań oraz wsparcia, aby kontynuować trwające przemiany, a w każdym razie zasługuje na więcej niż dogmatyzm i ideologię!” – czytamy w podsumowaniu oświadczenia. 

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.