Coca Cola nie będzie pomagać chińskim sadownikom

Odrzucenie przez Ministerstwo Handlu Republiki Chińskiej oferty firmy Coca Cola w wysokości 2,4 miliarda dolarów amerykańskich przeznaczonej dla chińskich sadowników zadała ciężki cios hodowcom owoców którzy liczyli na szybszy rozwój przetwórstwa owocowego na rozległych terenach zachodnich Chin.

W odpowiedzi na tą zaskakującą decyzję Pekinu, na terenie Huiyuan gdzie miała być skierowana większa część pieniędzy, wstrzymano dalsze inwestycje w plantacje sadownicze które zostały rozpoczęte w końcu zeszłego roku. Najbardziej poszkodowana jest inwestycja 44 mln US$ w obwodzie Pingluo Autonomicznego Regionu Ningxia Hui. Inwestycja została sfinalizowana 5 marca 2009, dwa tygodnie przed odrzuceniem oferty Coca Coli.

Władze obwodu, które planowały przyłączyć się do projektu w zamian za udział w przyszłych zyskach, poradziły lokalnym farmerom porzucić tradycyjne uprawy i rozpocząć uprawę chińskiej jagody ( Lycium Barbarum). Większość owoców hodowanych w regionie Huiyuan miała być zakupiona przez przetwórnie powstałe na bazie nowych planów. Gdyby inwestycja doszła do skutku, rolnicy mogliby zarobić 500 juanów więcej w skali roku.
Nagła zmiana stanowiska Ministerstwa Handlu postawiła zarówno rolników jak i miejscowe władze w trudnym położeniu. Trudno jest powrócić do poprzednich upraw gdyż upłynął czas wiosennego zasiewu. Gdyby jednak sadownicy postanowili kontynuować hodowlę drzew owocowych ponieśliby duże straty nie mogąc sprzedać owoców na rynku.

Chociaż wciąż trwają negocjacje władz regionu z firmą Coca Cola, żadna decyzja co do przyszłych planów firmy na tym terenie nie została jeszcze podjęta. Władze regionu mają nadzieje, że uda im się razem z Firmą amerykańską pokonać przeszkody i w konsekwencji banki będą mogły również przedłużyć pomoc kredytową na przyszłość.

Tomasz Kodłubański
foto: www.Cocacola.com.pl