Co słychać w Mlekpolu?

Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL podsumowała na Walnym Zgromadzeniu Członków działalność za 2008 rok oraz podjęła decyzje odnośnie zadań realizowanych w 2009 roku. W ubiegłym roku MLEKPOL skupił 1 mld 088 mln litrów surowca – co stanowi 13% krajowej produkcji mleka. Nie udało się to do tej pory żadnej polskiej spółdzielni.

Na koniec roku 2008 surowiec dostarczało do MLEKPOLu 14 480 dostawców. W ubiegłym roku spółdzielnia płaciła dostawcom średnio 1,18 zł. Ze statystycznego gospodarstwa uzyskano 78 tys. kg mleka (w Polsce średnia ta wynosi 43 tys. kg). Ważnym wydarzeniem gospodarczym dla MLEKPOLU w ubiegłym roku było przyłączenie spółdzielni Somlek” w Sokółce od 01.05.2008 r. oraz “Rolmlecz” w Radomiu od 01.10.2008 r.

W związku z tym liczba zakładów, w których produkuje MLEKPOL wzrosła do 12. O wynikach spółdzielni decydują przede wszystkim wyroby UHT, następnie sery i masło. W 2008 roku spółdzielnia ze sprzedaży wyrobów własnych osiągnęła wartość 1926 mln zł. W roku ubiegłym spółdzielnia zrealizowała wiele inwestycji – m.in. serownię w Mrągowie, twarożkarnię w Zambrowie, linię UHT do śmietany w Zambrowie, halę produkcyjno-magazynową w Zambrowie, aparatownię i linię produktów świeżych w Bydgoszczy.

W bieżącym roku inwestycje MLEKPOLu pochłoną około 50 mln zł i będą miały na celu zwiększenie zdolności przerobowych zakładów. W czerwcu br. dziennie MLEKPOL przetwarzał 4 mln litrów mleka.

Podczas Walnego Zebrania delegaci podjęli strategiczne uchwały, które stwarzają dalsze możliwości rozwoju MLEKPOLu na rynku polskim, jak również rosyjskim. Zostały zatwierdzone plany gospodarcze spółdzielni na 2009 rok, które m.in. przewidują skup mleka w wysokości 1 250 mln ton oraz uzyskanie wartości sprzedaży w kwocie powyżej 2 mld zł.


Informacja o firmie:

SM MLEKPOL to największa polska spółdzielnia mleczarska i niekwestionowany lider mleczarstwa w Polsce. Jest producentem znanych marek Łaciate i Milko oraz Mazurski Smak. Jest liderem produkcji mleka UHT, posiadając około 35% udziału w rynku tego mleka w kraju. Obecnie w skład MLEKPOLu wchodzi 12 zakładów – macierzysty w Grajewie oraz w Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Augustowie, Zambrowie, Bydgoszczy, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Radomiu, Zwoleniu i Gorzowie Wielkopolskim.