fbpx
Strona głównaPolecamyCo nowego w Axionie 900?

Co nowego w Axionie 900?

Wczoraj podczas konferencji online Claas zaprezentował kilka nowości, m.in. ładowarkę kołową Torion i nowe funkcje w przyczepach Cargos. Najważniejszym punktem programu była jednak seria ciągników Axion. Zgodne z normą emisji spalin Stage V maszyny łączy teraz również pierwszy interaktywny i jednocześnie czołowy system wspomagania operatora CEMOS z dostępnym fabrycznie układem regulacji ciśnienia w oponach CTIC. 

Skuteczne oczyszczanie spalin i stała moc

Modele Stage V ciągników Axion 900 i Axion 900 Terra Trac bazują na sprawdzonym sześciocylindrowym silniku Cursor 9 o pojemności 8,7 l, produkowanym przez firmę FPT. Za oczyszczanie spalin odpowiada system SCRoF z wtryskiem AdBlue i powiększonymi powierzchniami filtracji. W dalszym ciągu nie jest konieczna recyrkulacja spalin. Przy 1800 obr./min jednostka w zależności od modelu osiąga maksymalną moc od 325 KM do 445 KM, a dzięki sprawdzonej koncepcji niskich obrotów Claas maksymalny moment obrotowy od 1600 Nm do 1860 Nm jest dostępny już przy 1400 obr./min.

W razie potrzeby pełna moc jest osiągalna dla wszystkich prac, a to dzięki rezygnacji z funkcji „doładowanie” (boost). Poza tym niezawodna i wydajna przekładnia bezstopniowa CMATIC daje możliwość wykorzystania pełnego momentu obrotowego przy wszystkich prędkościach jazdy – od 0,05 km/h do 50 km/h.

Cztery automatycznie zmieniane mechaniczne zakresy jazdy pozwalają uzyskać wysoką wydajność ogólną, a prędkość maksymalną 40 km/h lub 50 km/h można osiągnąć przy oszczędzającej olej napędowy prędkości obrotowej od 1400 obr./min do 1470 obr./min. Prędkość obrotowa na postoju wynosi zaledwie 650 obr./min. Do wykonania swojej pracy operator może wybrać jeden spośród trzech wirtualnych zakresów jazdy.

Maksymalna trakcja na kołach i gąsienicach

Już od 2017 r. ciągniki Axion 900 mogą się poruszać na maksymalnie 44-calowych kołach na tylnej osi. W połączeniu z długim rozstawem osi wynoszącym 3,15 m zapewnia to dobre przenoszenie siły uciągowej na podłoże. Standardowo przednia i tylna oś są dopuszczone do eksploatacji z kołami bliźniaczymi. Nowością jest fabryczne przygotowanie pod układ regulacji ciśnienia w oponach CTIC firmy Claas.

Dodatkowa sprężarka z systemem CTIC 2800 o natężeniu przepływu powietrza 2800 l/min umożliwia szybkie dostosowanie ciśnienia wewnętrznego w oponach do ciągnika, a przy odpowiednim doposażeniu także do narzędzia towarzyszącego. Obsługa jest w pełni kompatybilna z ISOBUS i tym samym zintegrowana w terminalu CEBIS serii Axion 900. Na życzenie istnieje możliwość sterowania i kontrolowania narzędzi dołączanych ISOBUS poprzez terminal S10. Klawisze funkcyjne mogą być dowolnie i indywidualnie przypisywane do funkcji ciągnika i narzędzia towarzyszącego.

Dzięki statycznemu rozkładowi masy 50/50 i masie własnej 12,5 t zapewnienie dodatkowego balastu nadal konieczne jest tylko przy pracach wymagających dużej siły uciągu. Podczas prac transportowych ciągniki Axion 900 zawsze zapewniają pewną jazdę w każdym terenie, również bez balastu. Dopuszczalna masa całkowita wynosi 18 t.

Serię modeli z pięcioma maszynami z kołowym systemem jezdnym uzupełniają wprowadzone w 2018 r. ciągniki Axion 930 Terra Trac i Axion 960 Terra Trac, które teraz również spełniają normę emisji spalin Stage V. Jako pierwsze na świecie duże ciągniki półgąsienicowe z pełną amortyzacją doskonale sprawdzają się zarówno na polu i użytkach zielonych, jak i na drodze, łącząc w sobie zalety ciągników gąsienicowych i standardowych. Uniwersalny zakres wykorzystania najlżejszych ciągników z podwoziem gąsienicowym w tej klasie wydajności sięga od uprawy gleby ciężkiej i średniej, przez pracę z siewnikami i zbiory z użyciem przyczep przeładowczych, aż po zastosowania specjalne, jak na przykład rozprowadzanie gnojowicy za pomocą wężów wleczonych. Dzięki aktywnej ingerencji układu kierowniczego w prędkość gąsienic możliwe jest ciasne i chroniące glebę skręcanie oraz zawracanie bez jej zrywania.

Przy masie własnej 16,5 t dopuszczalna masa całkowita wynosi 22 t – również podczas jazdy po drodze z prędkością maksymalną do 40 km/h. Nawet najszersze gąsienice o szerokości 890 mm nie powodują przekroczenia 3 m szerokości zewnętrznej, co ułatwia dopuszczenie do jazdy i samo poruszanie się po publicznych drogach i ulicach.

Większa inteligencja i wydajność dzięki systemowi CEMOS – po raz pierwszy z układem regulacji ciśnienia w oponach CTIC

Opcjonalnie ciągniki Axion 900 będzie można wyposażyć w zaprezentowany w 2018 r. system CEMOS, który jest dostępny także w seriach: Axion 800, Arion 600 i Arion 500. W wyposażeniu CEBIS system można zastosować we wszystkich ciągnikach kołowych Axion 900. Dodatkowo jako pierwszy interaktywny i samouczący się system wspomagania operatora pozwala na optymalizację maszyny. CEMOS znacznie poprawia wydajność w ciągnikach – w porównaniu z ręczną regulacją ciągnika i narzędzia dołączanego. Pierwsze doświadczenia z praktyki uprawy gleby wykazują dwucyfrowe oszczędności w zużyciu oleju napędowego lub wzrost wydajności powierzchniowej. Istnieje również możliwość optymalizacji obu celów: ekonomiki oraz wydajności. CEMOS uwzględnia przy tym nie tylko parametry specyficzne dla danego ciągnika, takie jak balast i obniżanie obrotów silnika, lecz także ustawienia narzędzia. Ponadto dzięki danym zapisanym w asystencie pługa możliwa jest optymalizacja ustawień dla wielu typów i różnych marek pługów.

Ciągniki kołowe Axion 900 zgodne ze Stage V to również pierwsze tego typu maszyny, które łączą CEMOS z dostępnym fabrycznie układem regulacji ciśnienia w oponach CTIC. Dzięki temu po raz pierwszy możliwe jest inteligentne i dynamiczne dostosowywanie ciśnienia wewnętrznego w oponach podczas pracy, i to przy optymalnej koordynacji z innymi wymienionymi już parametrami oraz w interakcji z operatorem. Tym samym CEMOS stanowi obecnie najbardziej wszechstronny i skuteczny optymalizator procesów dla zastosowań polowych wśród ciągników.

Obsługa systemu CEMOS jest bardzo prosta, zwłaszcza że aktywnie wykrywa on obszary wymagające poprawy i przekazuje sugestie do operatora. Ten z kolei może potwierdzić sugestie lub zlecić systemowi CEMOS zbadanie innych możliwości optymalizacji.

Do wyposażenia seryjnego CEBIS należy kompatybilny z ISOBUS 12-calowy terminal CEBIS o wysokim kontraście kolorów, obsługiwany za pomocą standardowego pokrętła lub ekranu dotykowego. Do zastosowań z GPS PILOT, zmienną dawką rozsiewu i Section Control istnieje możliwość dodania terminala S10. Razem z terminalem CEBIS dostępne jest wówczas wyświetlanie obrazu z nawet sześciu kamer jednocześnie. W prostej konfiguracji CIS+ bez terminala CEBIS i joysticka wielofunkcyjnego CMOTION dzięki terminalowi S10 również możliwe są zastosowania ISOBUS i prace dostosowane do danego fragmentu pola.

Jeszcze większy komfort

Czteropunktowa amortyzacja kabiny, opcjonalny półaktywny i wentylowany fotel operatora oraz amortyzowana oś przednia ze skokiem zawieszenia wynoszącym 90 mm, a także automatyczna kompensacja obciążenia i hamowania sprawiają, że Axion 900 oferuje najwyższy komfort jazdy. Nowy pakiet skórzany składający się z tapicerki na kierownicy, fotela operatora i pasażera oraz podłokietnika zapewnia odczucia klasy premium i gwarantuje lepsze samopoczucie, szczególnie podczas długich dni pracy. Dzięki szerokiej, wypukłej tylnej szybie operator ma doskonały widok na narzędzia towarzyszące. Tylna szyba jest dostępna opcjonalnie w wersji przyciemnianej lub podgrzewanej.

Booster do systemu Power Beyond

Z udźwigiem tylnego podnośnika 11 t i przedniego podnośnika 5 t lub 6,5 t ciągniki AXION 900 wciąż należą do największych siłaczy w swojej klasie. Wydatek przepływu 220 l/min zostaje teraz uzupełniony o booster LS. Podczas pracy z systemem Power Beyond zapewnia on jeszcze dokładniejsze i szybsze dostosowanie przepływu do wymagań narzędzia dołączanego.

O pozostałych nowościach Claasa będziemy informować wkrótce.

Źródło: Claas

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.