fbpx
Strona głównaPozostałeCo dalej z punktami informacyjnymi Europe Direct?

Co dalej z punktami informacyjnymi Europe Direct?

Sieć Europe Direct będzie działać po 2008 roku – zdecydowała Komisja Europejska – a obok już istniejących ośrodków będą mogły powstać nowe. Stosowne wnioski o dotację należy składać w Przedstawicielstwie KE do 29 września br.

Czy orkiestra dęta może dostać unijne wsparcie? Czy wyjeżdżając do innego kraju UE trzeba jeszcze zabierać ze sobą paszport? Jak zdobyć staż w Komisji Europejskiej? – m.in. na takie pytania odpowiadają często konsultanci punktów informacyjnych. Na miejscu można z reguły skorzystać z komputera z dostępem do Internetu i zaopatrzyć się w publikacje. Punkty ED organizują debaty, szkolenia, konkursy i lekcje europejskie dla młodzieży.

Mandat utworzonej w 2005 roku sieci dobiega właśnie końca. Jednak decyzja Komisji Europejskiej z 29 lipca 2008 roku oznacza, że będą pieniądze na podobną działalność w latach 2009-2012. Dotyczy to zarówno już istniejących punktów Europe Direct, jak i podmiotów, które dopiero planują uruchomienie ośrodka informacyjnego, co powinno pozwolić na poprawę zasięgu geograficznego sieci.

Każdy z wnioskodawców, którzy odpowiedzą na zaproszenie, opublikowane na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, będzie się mógł się ubiegać o dotację w kwocie od 12.000 euro do 25.000 euro rocznie, przy czym wartość dofinansowania nie będzie mogła przekroczyć 50% tzw. kosztów kwalifikowalnych.

W zamian za dotację, korzystająca z niej instytucja zobowiązuję się do prowadzenia ośrodka informacyjnego, który będzie dostępny dla zainteresowanych, przez co najmniej 20 godzin w tygodniu. Dodatkowo, instytucja prowadząca punkt informacyjny może – stosownie do potrzeb środowiska, w którym działa, i własnych możliwości – organizować imprezy, prowadzić stronę internetową, wydawać elektroniczny newsletter, drukować publikacje lub produkować materiały audiowizualne.

O dofinansowanie mogą się ubiegać podmioty sektora publicznego (np. jednostki samorządu terytorialnego, państwowe szkoły wyższe) lub prywatnego, wykonujące zadania publiczne (np. organizacje pozarządowe), które spełnią wymogi określone w zaproszeniu do składania wniosków o dotację.

W Polsce przyznaniem dotacji zajmuje się Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Do 29 września 2008 roku należy tam złożyć odpowiednio wypełniony wniosek, wraz z załącznikami. Aplikacje zostaną ocenione, a wynik zostanie ogłoszony w drugiej połowie listopada, tak aby istniejące ośrodki nie musiały przerywać działalności, a nowe mogły ją rozpocząć jak najszybciej w styczniu 2009 roku.

W Polsce punkty Informacyjne działają w 19 miastach (W całej UE jest ich blisko 470)- w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Jeleniej Górze, Katowicach, Kielcach, Legnicy, Lublinie, Miliczu, Olsztynie, Ostrołęce, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Poznaniu, Słupsku, Wrocławiu, Zamościu i Zielonej Górze. Rolę instytucji prowadzących pełnią uczelnie wyższe, izby rolnicze, organizacje pozarządowe i urzędy samorządowe. Za sprawne funkcjonowanie sieci Europe Direct odpowiadają wspólnie Reprezentacja Komisji Europejskiej oraz Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

źródło: www.ec.europa.eu/index_pl.htm
opr. MS/Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.