fbpx

Co dalej z punktami informacyjnymi Europe Direct?

Sieć Europe Direct będzie działać po 2008 roku – zdecydowała Komisja Europejska – a obok już istniejących ośrodków będą mogły powstać nowe. Stosowne wnioski o dotację należy składać w Przedstawicielstwie KE do 29 września br.

Czy orkiestra dęta może dostać unijne wsparcie? Czy wyjeżdżając do innego kraju UE trzeba jeszcze zabierać ze sobą paszport? Jak zdobyć staż w Komisji Europejskiej? – m.in. na takie pytania odpowiadają często konsultanci punktów informacyjnych. Na miejscu można z reguły skorzystać z komputera z dostępem do Internetu i zaopatrzyć się w publikacje. Punkty ED organizują debaty, szkolenia, konkursy i lekcje europejskie dla młodzieży.

Mandat utworzonej w 2005 roku sieci dobiega właśnie końca. Jednak decyzja Komisji Europejskiej z 29 lipca 2008 roku oznacza, że będą pieniądze na podobną działalność w latach 2009-2012. Dotyczy to zarówno już istniejących punktów Europe Direct, jak i podmiotów, które dopiero planują uruchomienie ośrodka informacyjnego, co powinno pozwolić na poprawę zasięgu geograficznego sieci.

Każdy z wnioskodawców, którzy odpowiedzą na zaproszenie, opublikowane na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, będzie się mógł się ubiegać o dotację w kwocie od 12.000 euro do 25.000 euro rocznie, przy czym wartość dofinansowania nie będzie mogła przekroczyć 50% tzw. kosztów kwalifikowalnych.

W zamian za dotację, korzystająca z niej instytucja zobowiązuję się do prowadzenia ośrodka informacyjnego, który będzie dostępny dla zainteresowanych, przez co najmniej 20 godzin w tygodniu. Dodatkowo, instytucja prowadząca punkt informacyjny może – stosownie do potrzeb środowiska, w którym działa, i własnych możliwości – organizować imprezy, prowadzić stronę internetową, wydawać elektroniczny newsletter, drukować publikacje lub produkować materiały audiowizualne.

O dofinansowanie mogą się ubiegać podmioty sektora publicznego (np. jednostki samorządu terytorialnego, państwowe szkoły wyższe) lub prywatnego, wykonujące zadania publiczne (np. organizacje pozarządowe), które spełnią wymogi określone w zaproszeniu do składania wniosków o dotację.

W Polsce przyznaniem dotacji zajmuje się Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Do 29 września 2008 roku należy tam złożyć odpowiednio wypełniony wniosek, wraz z załącznikami. Aplikacje zostaną ocenione, a wynik zostanie ogłoszony w drugiej połowie listopada, tak aby istniejące ośrodki nie musiały przerywać działalności, a nowe mogły ją rozpocząć jak najszybciej w styczniu 2009 roku.

W Polsce punkty Informacyjne działają w 19 miastach (W całej UE jest ich blisko 470)- w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Jeleniej Górze, Katowicach, Kielcach, Legnicy, Lublinie, Miliczu, Olsztynie, Ostrołęce, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Poznaniu, Słupsku, Wrocławiu, Zamościu i Zielonej Górze. Rolę instytucji prowadzących pełnią uczelnie wyższe, izby rolnicze, organizacje pozarządowe i urzędy samorządowe. Za sprawne funkcjonowanie sieci Europe Direct odpowiadają wspólnie Reprezentacja Komisji Europejskiej oraz Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

źródło: www.ec.europa.eu/index_pl.htm
opr. MS/Wrp.pl
McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.