fbpx

Co dalej z PROW?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacja nie jest przygotowana do obsługi PROW na lata 2007-13. Poinformował o tym w czwartek 14 lutego br. prezes ARiMR Dariusz Wojtasi. Przyczyną kłopotów jest brak odpowiedniego systemu komuterowego do obsługi poszczególnych programów pomocowych. Ponadto w resorcie rolnictwa przygotowano rozporządzenie w sprawie warunków przyznawania pomocy z działania “Modernizacja gospodarstw rolnych”. Projekt jest obecnie w fazie konsulatcji społecznych. N

ARiMR przeżywa kryzys. Nie jest przygotowana do realizacji większości działań z zakresu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W ciągu ostatnich dwóch lat kierownictwo tej instytucji nie zaplanowało i nie przeprowadziło procesów niezbędnych do przekazania polskim rolnikom, przedsiębiorcom i samorządom kwot liczonych w miliardach euro w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Nowe kierownictwo ARiMR podejmuje pilne działania naprawcze, które mają uchronić nasz kraj przed koniecznością zwrotu niewykorzystanych środków do budżetu Wspólnoty – poinformowało biuro prasowe Agencji.
Największą przeszkodą we wdrażaniu kolejnych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jest brak niezbędnego systemu informatycznego. Umowa ramowa na wykonanie systemów IT dla PROW 2007-2013 została zawarta przez ARiMR 14 grudnia 2006 r. Rozbudowa systemu informatycznego mogła się rozpocząć niezwłocznie po wydaniu przez Prezesa ARiMR odpowiedniego zlecenia. Niestety, zlecenia uruchomienia tej umowy dla konkretnych działań PROW nie były wydawane przez ponad rok. Dopiero 10 stycznia 2008 r. obecny prezes Dariusz Wojtasik podjął decyzję o rozpoczęciu budowy systemu.

Wnioski złożone przez rolników na działanie “Modernizacja gospodarstw rolnych”, miały być rozpatrzone do marca tego roku. Tak się jednak nie staje. ARiMR podaje nowt termin do maja 2008. Ale w resorcie rolnictwa przygotowano projekt rozporządzenia, z którego wynika, że wnioski o przyznanie pomocy złożone w 2007 roku mogą być rozpatrywane nawet do 12 miesięsy.

Pojawia się groźba niewykorzystania unijnych pieniędzy. Mamy na to czas do końca 2009 roku.

MS
Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.