fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyCo czeka branżę trzody chlewnej?

Co czeka branżę trzody chlewnej?

Odpowiedź na to pytanie będzie z pewnością łatwiejsza jutro. To właśnie bowiem, na dzień 15 maja br. GUS zaplanował publikację danych o pogłowiu trzody chlewnej według stanu na koniec marca 2009 roku. Mogą one rzucić światło na oczekiwania dotyczące rozwoju sytuacji na rynku żywca wieprzowego w dalszej części roku i na początku 2010. Zdaniem specjalistów z Banku BGŻ najnowsze dane wykażą dalszy spadek liczebności świń. N

Jak dotąd na rynku przeważało przekonanie, że w drugiej połowie 2009 roku poprawi się sytuacja, jeśli chodzi o zaopatrzenie przemysłu mięsnego w tuczniki z krajowej produkcji. Dane o pogłowiu, szczególnie prosiąt i loch prośnych, mogą zweryfikować te oczekiwania.”Naszym zdaniem najnowsze dane GUS wykaża dalszy spadek liczebności świń w stosunku do danych z listopada” – twierdzą specjaliści z BGŻ. Bank szacuje, że pogłowie w marcu spadło nawet do poziomu 13,3-13,7 mln sztuk, o 13-15% niższego niż w marcu 2008 roku. Największy spadek w relacji rocznej będzie prawdopodobnie notowany w przypadku warchlaków i tuczników powyżej 50 kg. Będzie to oznaczało perspektywę pogłębiającego się deficytu krajowych tuczników dla przemysłu mięsnego.

Najnowsze dane prawdopodobnie po raz pierwszy od dwóch lat wykażą wzrost liczby loch, w tym loch prośnych. Byłby to oczekiwany od dawna przez zakłady mięsne sygnał zapowiadający odbudowę stada. Niemniej jednak wzrost liczby loch prośnych w I kwartale br. będzie oznaczał wzrost liczby tuczników na ubój najwcześniej pod koniec bieżącego roku – przewiduje BGŻ. Dużo będzie zależało od skali ewentualnego wzrostu liczby loch. W ostatnich latach ubyło prawie 30% loch prośnych, więc nawet znaczny wzrost ich pogłowia o 10-15% w stosunku do listopada nadal będzie oznaczał, że będzie ich mniej niż na początku 2007 roku.

Dane na temat liczby świń zbierane są trzy razy w roku- według stanu na koniec marca, lipca i listopada.
Według ostatnich dostępnych informacji pogłowie w listopadzie 2008 r. wyniosło zaledwie 14,2 mln sztuk, czyli najmniej od czerwca 1970 r., kiedy w Polsce było 13,4 mln świń.

MS/Wrp.pl za AgroTydzień nr 92 – Bank BGŻ
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.