Claas z nagrodą za najlepszy kombajn

CLAAS został nagrodzony tytułem „Maszyna Roku 2016” za serię LEXION 700 na targach Agritechnica. Oznacza to, że po raz kolejny w kategorii kombajn zbożowy nagroda przypadła wiodącemu producentowi maszyn żniwnych w Europie.

Tytuł ‘Machine of the Year’ jest przyznawany każdego roku przez jury składające się z 19 dziennikarzy technicznych z ośmiu europejskich krajów, na przemian na Agritechnica w Niemczech i SIMA we Francji. W sumie zostaje przyznanych 16 tytułów w różnych kategoriach.

W tym roku CLAAS po raz kolejny zwyciężył w kategorii kombajn zbożowy. Nagroda ‘Maszyna Roku 2015’ przypadła kombajnowi CLAAS TUCANO na targach SIMA 2015. Obecnie to nowa seria LEXION 700 otrzymała tytuł ‘Maszyna Roku 2016’. Jury szczególnie wyróżniło innowacyjne rozwiązania, takie jak system czyszczenia 4D oraz automatyczny przepływ materiału – oba które już otrzymały srebrne medale DLG na targach Agritechnica.

System czyszczenia 4D został opracowany dla kombajnu zbożowego pracującego na nierównych polach, aby zapewnić równomierną pracę półek zwrotnych, podsiewacza oraz sit podczas jazdy na wzniesieniu czy spadku terenu. System 4D składa się z dwóch komponentów: klap rotora sterowanych zależnych od pochylenia oraz automatycznego sterowania wentylatorem. Jeśli maszyna wyposażona jest w system czyszczenia 4D, to posiada dodatkowy, trzeci zestaw klap rotora. Aktywne sterowanie klapami rotora jest zależne od pochylenia poprzecznego i podłużnego maszyny oraz aktualnego obciążenia elementów separacji oraz czyszczenia. Otwieranie i zamykanie klap następuje automatycznie bez względu na to, czy jedna, czy druga połowa klap rotora jest na wzniesieniu czy na spadku.

Co więcej, system automatycznego przepływu materiału pozwala na monitoring krytycznych momentów obciążenia komponentów w nowej serii kombajnów CLAAS LEXION 700. Pozwala to na kontrolę oraz synchronizację prędkości obrotowej silnika, system omłotowego APS oraz separacji zgonin ROTO PLUS. Jeśli nastąpi nagłe przeciążenie tych elementów to kanał wciągający, przyrząd roboczy oraz ślimak rury wyładowczej są automatycznie zatrzymywane, aby zapobiec zniszczeniu maszyny.

CLAAS jest numerem 1 w Europie w produkcji kombajnów zbożowych. Przyznany tytuł jednocześnie docenia dotychczasową pracę oraz zachęca do dalszej pracy osoby zaangażowane w rozwój kombajnów LEXION – twierdzi Klaus Schäfer, Dział Zarządzania Produktem ds. Kombajnów Zbożowych w firmie CLAAS Selbstfahrende Erntemaschinen GmbH.

Marcin Nieradka