fbpx

Claas wyprodukował już ponad 500 tys. kombajnów

Niemiecka firma Claas świętuje pół miliona kombajnów budowanych od 1936 roku i z tej okazji w trzech zakładach na trzech kontynentach powstało kilka jubileuszowych maszyn Lexion, Trion, Evion i Dominator. W najbliższych tygodniach i miesiącach będą one prezentowane na targach, wydarzeniach rolniczych i pokazach.

Od wielu dekad Claas jest jednym z głównych motorów rozwoju kombajnów zbożowych. Za sprawą skonstruowanej 1936 r. kosiarko-młocarnio-wiązałki z przepływem poprzecznym, w skrócie M.D.B., firma Claas usprawniła zbiory zbóż w Europie. Wielki sukces przyniósł rok 1946 i seria Super, która od 1953 r. mogła być również dostarczana z nabudowanymi silnikami, a od 1958 r. jako Super Automatic z hydraulicznym napędem przyrządu żniwnego. Na całym świecie sprzedano ponad 60 000 egzemplarzy Super, które swoich nabywców znalazły nawet w Kanadzie i Urugwaju.

Samasz loteria - baner

Za sprawą modelu Hercules, który później zmienił nazwę na SF, rodzinna firma w 1953 roku z powodzeniem wkroczyła w segment kombajnów samobieżnych. W 1961 roku Matador Gigant ze swoim przyrządem żniwnym o szerokości do 6 metrów wyznaczył nowe standardy. Inne istotne dla branży kamienie milowe lat 60. nosiły dźwięczne nazwy, takie jak Senator, Comet, Cosmos, Corsar, Meercator, Protector i Compact.

W 1972 roku seria Dominator zapoczątkowała nową epokę, która trwa do dzisiaj. Szczególnie za sprawą serii Dominator 6 i Dominator 8 firma Claas umocniła swoją pozycję lidera na rynku europejskim i wprowadziła znaczące innowacje, takie jak system czyszczenia 3D, prowadzenie przyrządu żniwnego Auto Contur i zespół młócący Mega. Zaprezentowany w 1981 roku kombajn Dominator CS z separacją cylindrów (od 1986 roku Commandor CS) w tamtym czasie należał do najmocniejszych kombajnów na świecie, a od 1987 roku po raz był dostępny z podwoziem z gumowymi gąsienicami.

Na targach Agritechnica 1995 kombajn Lexion 480 z przełomową technologią hybrydową APS stanowił nie tylko główną atrakcję targów, ale także przełom pod względem wydajności, komfortu i pionierskich rozwiązań elektronicznych dla nadchodzącej ery rolnictwa precyzyjnego. Od 1997 r. chroniąca podłoże technologia podwozia Terra Trac w kombajnach Lexion święci triumfy na całym świecie – od 2021 r. jest ona dostępna również w serii Trion.

W Harsevinkel powstają modele Lexion i Trion, fot. mat. prasowe

2013 rok przyniósł ogromny postęp w dziedzinie inteligentnego zarządzania maszyną: za sprawą systemu Cemos firma Claas stała się liderem w dziedzinie automatyzacji kombajnów, co potwierdziły liczne międzynarodowe nagrody. Do dziś Cemos jest konsekwentnie rozwijany i rozszerzany o dodatkowe procesy i jednostki w kombajnach zbożowych i przyrządach żniwnych.

Najnowszymi członkami rodziny kombajnów Claas są zaprezentowane kolejno w 2021 i 2023 roku serie Trion i Evion. Wraz z serią Lexion zapewniają one unikalną różnorodność produktów i wyposażenia – od maszyny z pięcioma wytrząsaczami o mocy 205 KM po 790-konny flagowy model Lexion 8900 Terra Trac z systemem APS Synflow Hybrid. Wszystkie trzy serie dzięki dynamicznemu zarządzaniu energią Dynamic Power i rozszerzonym funkcjom Cemos umożliwiają jeszcze większy wzrost wydajności omłotu. W zależności od profilu wymagań dostępna jest przy tym szeroka gama przyrządów żniwnych – od konwencjonalnego przyrządu żniwnego ze ślimakiem przez ultranowoczesne, zautomatyzowane przyrządy żniwne Vario aż po zespół żniwny Convio Flex z elastyczną belką kosy i sterowaniem nagarniacza z koncepcją Flip-Over.

Na przestrzeni dekad Claas dostarczał również kombajny zbożowe innym producentom. Od 1992 roku kombajny Claas nie są już produkowane wyłącznie w siedzibie firmy w Harsewinkel. W tym samym roku z linii produkcyjnej w Indiach zjechał pierwszy Claas Crop Tiger, który powstał w ponad 10 000 egzemplarzach. Od 2001 r. Claas w swoim zakładzie w Omaha produkuje również kombajny hybrydowe Lexion na rynek północnoamerykański – do 2019 r. w żółtej kolorystyce i z logo Caterpillar.

Fabryka w USA, fot. mat. prasowe

Od 2013 roku po przejęciu firmy Jinyee Claas produkuje również kombajny zbożowe i komponenty do kombajnów zbożowych w Chinach. W 2019 roku wprowadzono tu na rynek nowy kombajn hybrydowy Dominator 370, a trzy lata później model Dominator 260 z sześcioma wytrząsaczami klawiszowymi. Od 2023 z linii produkcyjnej w Gaomi zjeżdża również nowy Evion, który podobnie jak Dominator 370 i 260 został opracowany w Harsewinkel.

Fabryka w Chinach, fot. mat. prasowe

Kolejną lokalizacją w sieci kompetencji kombajnów zbożowych jest Törökszentmiklós w południowych Węgrzech, gdzie od 1997 r. produkowane są przyrządy żniwne i przystawki do  kukurydzy dla kombajnów Claas. W październiku 2021 r. świętowano tutaj stutysięczny przyrząd żniwny wyprodukowany dla Claas.

Na Węgrzech powstają przyrządy żniwne, fot. mat. prasowe

Aby podkreślić globalną sieć produkcji kombajnów Claas i umożliwić wszystkim zakładom świętowanie jubileuszu, powstało i powstanie kilka jubileuszowych maszyn o specjalnym wyglądzie. Lexion, Trion, Evion i Dominator w nadchodzących tygodniach i miesiącach będą prezentowane na różnych krajowych i międzynarodowych targach, a także podczas dni pola i pokazów w terenie. Ich design jest hołdem dla historii produkcji kombajnów zbożowych Claas: Kolor srebrny metalik symbolizuje pierwszą dużą i tak ważną dla światowego sukcesu kombajnów Claas epokę do roku 1961, a zielony metalik – wprowadzoną wraz z modelem Senator na rok modelowy 1967 soczystą zieleń Claas, która dziś jest znana na całym świecie. Stylizowane na supły litery Claas po obu stronach jubileuszowych maszyn nawiązują do starego logo firmy Claas z palcem supłacza Claas – pierwszego patentu Claas z 1921 roku.

W sezonie żniwnym 2025 klienci mogą wziąć udział w jubileuszu za sprawą specjalnego wariantu przeznaczonego do sprzedaży, który wyróżnia się wybranymi elementami wyposażenia i oznakowaniem „More than a machine” na klapach bocznych.

źródło: Claas

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.