fbpx

CLAAS wprowadza system wspomagania CEMOS dla ciągników

CEMOS dla ciągników w porozumieniu z operatorem optymalizuje interakcję pomiędzy ciągnikiem a dołączanym narzędziem, co pozwala uzyskać optymalne rezultaty. System jest już dostępny dla ciągników ARION i AXION.

CEMOS dla ciągników stawia na dialog z operatorem

Samasz loteria - baner

CEMOS od 2011 roku stanowi w firmie CLAAS symbol elektronicznej optymalizacji maszyn w zakresie kombajnów zbożowych. Rozszerzenie go także dla ciągników zostało nagrodzone srebrnym medalem na targach Agritechnica w 2017 roku, a teraz system ten jest dostępny dla serii ARION i AXION.

Dla ciągników, system jest zintegrowany w terminalu obsługowym CEBIS. System wspomagania na początku pracy prosi o określenie wszystkich niezbędnych warunków. Obejmują one na przykład wilgotność i rodzaj gleby, głębokość roboczą, czy też dane dotyczące dołączanego narzędzia. Co więcej, system zapamiętuje rodzaj opon zamontowanych w ciągniku. Na podstawie tych danych najpierw określane są zalecenia dotyczące ewentualnie wymaganego dodatkowego balastu dla obciążników przednich i tylnych oraz dla obciążników kół. Następnie operator wprowadza do systemu wartości rzeczywiste – w ten sposób w późniejszym oknie dialogowym optymalizacji i w zaleceniu dotyczącym ciśnienia w oponach uwzględniane są również odchylenia od zaleceń, m.in. w przypadku braku określonego obciążnika przedniego.

Oczywiście podczas pracy operator może w każdej chwili wywołać okno dialogowe optymalizacji. CEMOS dla ciągników aktywnie wspiera też dalszą optymalizację kombinacji ciągnika i narzędzia doczepianego. Zgodnie z wyborem operatora, celem może być albo najwyższa możliwa wydajność powierzchniowa, albo optymalne zużycie paliwa. Warto podkreślić, że system każdorazowo określa najpierw stan rzeczywisty, a następnie prowadzi on operatora przez różne propozycje optymalizacji. Wynik zmienionych ustawień jest od razu wyświetlany, a operator decyduje, czy chce zachować ustawienia czy też powrócić do sytuacji wyjściowej.

Podstawowe ustawienie pługa staje się bardzo proste

Kolejną funkcją CEMOS dla ciągników jest wspomaganie dokonywania podstawowych ustawień narzędzia doczepianego. Już sam ten krok ma pozytywny wpływ na zużycie paliwa i części eksploatacyjnych, wydajność powierzchniową oraz jakość pracy. CEMOS dla ciągników również tutaj, krok po kroku prowadzi operatora na podstawie jasnych wskazówek postępowania. W przypadku pługa, poprzez ustawienie głębokości roboczej, bruzdy przedniej i punktu uciągu oraz linii uciągu aż po odpowiednią wysokość kroju. Objaśnienia i schematy narzędzia doczepianego pomagają dokonać właściwych ustawień w odpowiednim miejscu.

W ten sposób CEMOS dla ciągników aktywnie wspiera operatora w wykonywaniu swojej pracy. Dzięki temu nawet niedoświadczeni użytkownicy będą w stanie osiągnąć bardzo dobre wyniki podczas obsługi ciągnika i narzędzia doczepianego. Dla doświadczonych operatorów ciągników zalecenia dotyczące ciśnienia w oponach i balastowania oraz okno dialogowe optymalizacji stanowią znaczne ułatwienie w dostosowaniu kombinacji ciągnika i narzędzia doczepianego do optymalnego zakresu osiągów lub wydajności.

System CEMOS jest dostępny dla ciągników CLAAS z bezstopniową przekładnią CMATIC i terminalem obsługowym CEBIS z funkcją dotykową. Możliwe jest także doposażenie do wcześniej zakupionych maszyn.

Informacja prasowa: CLAAS

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.