CLAAS w Rosji

Firma CLAAS, jeden z wiodących producentów maszyn rolniczych, podpisał z Federacją Rosyjską specjalną umowę inwestycyjną podczas Forum Ekonomicznego w St. Petersburgu. Umowa ta określa, że przedsiębiorstwu zostanie przyznany oficjalny status “rosyjskiego producenta” i dlatego będzie ono mogło korzystać z takich samych dotacji państwowych dla jego kombajnów zbożowych jak lokalni producenci. Wstępny list intencyjny został wcześniej podpisany w listopadzie ubiegłego roku podczas spotkania na targach Agritechnica w Hanowerze.

Rosyjski sektor rolniczy ma naprawdę obiecującą przyszłość. Umowa ta sprawia, że maszyny rolnicze odzwierciedlające aktualny stan rozwoju techniki będą osiągalne dla rosyjskich przedsiębiorstw – informuje  Lothar Kriszun, rzecznik Zarządu CLAAS.
Zapotrzebowanie na efektywne technologie zbierania zboża utrzymuje się na wysokim poziomie. W Rosji jedynie 72 miliony hektarów gruntu są obecnie używane w celach rolniczych. Jest tak pomimo tego, że w sumie 122 miliony hektarów nadawałyby się na pola uprawne.
Podkreślając dalej swoje zaangażowanie w tym kraju, CLAAS otworzyło dodatkową linię produkcyjną w swoim zakładzie w Krasnodarze, w październiku 2015 r., co kosztowało w przybliżeniu 120 milionów euro. Nowa przestrzeń produkcyjna jest mniej więcej dziewięć razy większa od poprzedniej fabryki, i obecnie obejmuje powierzchnię równą około 45 000 metrów kwadratowych. Oznacza to, że wolumen produkcji zwiększy się aż do wartości równej 2 500 kombajnów zbożowych i ciągników rocznie. Technologiczna ekskluzywność, z pionową penetracją podobną do krajowej fabryki CLAAS w Harsewinkel, pozwoli również na zaopatrywanie przedsiębiorstw spoza przemysłu. Firma CLAAS rozpoczęła eksportowanie używanych maszyn poprzez swoich pierwszych lokalnych dealerów w 1992 r. Następnie były nowe maszyny oraz pierwsi rosyjscy pracownicy, którzy byli odpowiedzialni za szkolenie oraz obsługę techniczną. W roku 2005 firma CLAAS stała się pierwszym zagranicznym producentem maszyn rolniczych, który utrzymywał swoje własne zakłady produkcyjne w Rosji; w tym czasie zainwestowano około 20 milionów euro.