Claas 2015 – łatwo nie będzie, ale..

Prezes polskiego oddziału producenta maszyn rolniczych widzi jednak pozytywne strony nadchodzącego roku.

Karl Wilhelm Hundertmark – Prezes Zarządu Claas Polska Sp. z o.o. pytany przez nas o miniony rok, zadowolony odpowiada: Ogólnie rok 2014 był dobry. Ale jeśli spojrzeć chociażby na lata 2012 czy 2013, to ten rynek trochę spada. Jednak  jesteśmy zadowoleni z polskiego rynku, na którym zrobiliśmy kolejny krok do przodu i jeszcze bardziej umocniliśmy naszą pozycję.

Nagrody
Jednym z powodów do dumy były złote medale i wyróżnienie dla firmy na targach SIMA 2015. Pod koniec listopada nowozaprojektowana, panoramiczna kabina ciągnika ARION 400 otrzymała nagrodę. Sam traktor dostał się do finału „Tractor of the Year 2015” i otrzymał jeden z dwóch medali. Wyróżniony został także nowy przyrząd żniwny VARIO do kombajnów.

Największą zaletą nagrodzonej kabiny PANORAMIC jest duża powierzchnia przedniej szyby (2,41 m²) oraz poliwęglowy dach. Są one połączone ze sobą bez górnej poprzeczki. Daje to operatorowi poczucie przestrzeni i dobrą widoczność na ładowacz czołowy, bez tzw. martwych punktów. Jury uznało, że nowa seria przyrządów żniwnych VARIO, złożona z modeli VARIO 930 i 770 o szerokości roboczej odpowiednio 9,30 m oraz 7,70 m, dla kombajnów TUCANO oraz LEXION łatwo przystosowuje się do zmiennych warunków zbioru różnych typów upraw. Kosy boczne do rzepaku można montować i demontować bez użycia narzędzi dzięki szybkozłączom. Stół VARIO jest regulowany bezstopniowo z kabiny w zakresie 700 mm (- 100 mm do + 600 mm). Dotychczas blachy stołu do rzepaku były montowane ręcznie, obecnie są w pełni zintegrowane ze stołem.

Polecane maszyny
Z pewnością nagrodzone wyroby będą promowane w br. także u nas. Jedną z „lokomotyw” sprzedaży są oczywiście ciągniki.  Przedział 70 – 120 KM  to w Polsce ponad połowa sprzedaży naszych ciągników. Dlatego koncentrujemy naszą uwagę na tym segmencie. Skoro klienci tego chcą, musimy im to zaoferować – wylicza Prezes Hundertmark. Podobnie rzecz ma się z kombajnami: Tu hitem sprzedaży jest model Tucano 320. Oczywiście mamy w swojej ofercie szeroką gamę maszyn, którą proponujemy klientom. Ale śledzimy pilnie rynek i odpowiadamy przede wszystkim na zapotrzebowanie ze strony rolników – dodaje
Właśnie wraz z serią TUCANO 320 – 570, Claas wprowadza na rynek dwa przyrządy żniwne nowej generacji: są to wspomniane wyżej, nagrodzone VARIO 930 oraz 770, a także standardowe przyrządy żniwne CERIO 930 i 770, o szerokościach roboczych 9,3 i 7,7 m, wyposażone w kilka innowacyjnych funkcji. Jedną z cech VARIO są fabrycznie zintegrowane blachy do rzepaku, które dotychczas były wkładane ręcznie. Umożliwia to łatwą i szybką obsługę z kabiny. Dodajmy, że te nowe  przyrządy żniwne są kompatybilne ze wszystkimi modelami kombajnów LEXION.

Innymi, polecanymi przez producenta pojazdami są przyczepy wielozadaniowe. Dzięki możliwości demontażu agregatu podbierającego (podbieracza, rotora oraz zespołu noży), pozwalają przekształcić przyczepę samozbierającą w transportową. Niedawno na rynek trafiła nowa seria przyczep wielozadaniowych CARGOS 8000, na którą składają się trzy modele o ładowności 41, 35,5 i 30 m³ (DIN). Opcjonalnie hydropneumatycznie odciążany podbieracz po raz pierwszy jest napędzany hydraulicznie. Największy model 8500 dostępny jest również w wersji tridem w dwóch wariantach amortyzacji: mechanicznej bądź hydraulicznej. Producent proponuje też odbiorcom dużą ilość przydatnych opcji wyposażenia.
Do niedawno wprowadzonych na rynek należy również prasa kostkująca, która tworzy baloty o wymiarach 0.80 m x 0.50 m. Nowy QUADRANT 4000 oferuje w swojej klasie zwiększoną o 15  % wydajność, o 10 % lepszą gęstość, a do tego łatwiejsze użytkowanie i utrzymanie. Maszyna, tak jak wszystkie prasy kostkujące Claas, jest kompatybilna z systemem ISOBUS. Może być wyposażona opcjonalnie w łatwo obsługiwany terminal OPERATOR do monitorowania i nadzoru pracy.
Wśród szerokiej gamy swoich produktów, Claas poleca także m.in. 28 nowych modeli kosiarek o szerokości od 2,6 m do 9,1 m, które mogą być wyposażone w kondycjoner palcowy lub walcowy, a nawet w system taśm formujących jeden pokos z całego zestawu 3 kosiarek. Jest to tak szeroka oferta, że każdy z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie model – zapewnia Karl Wilhelm Hundertmark. Wszystkie kosiarki z centralnym zawieszeniem Claas od 2015 roku są wyposażone w nową belkę tnącą MAX CUT. Prostsze kosiarki TREND są obsługiwane przez zawory hydrauliczne ciągnika (bez terminala) wykorzystując np. zarządzanie na uwrociach. Pozostałe modele są sterowane za pomocą terminali CLAAS OPERATOR lub ISOBUS terminala CLAAS COMUNICATOR II albo termninala ISOBUS ciągnika.

Finansowanie
Oczywiście bez niego nie można myśleć o pozyskaniu jakiejkolwiek maszyny, co zresztą także podkreśla Prezes Hundertmark: Dzięki naszej spółce Claas Financial Services mamy bardzo korzystną propozycję dla tych, którzy nie korzystają z dotacji unijnych lub na nią czekają, ale maszyny potrzebują „na już”. Finansowanie jest oferowane do wszystkich nowych maszyn Claas, sprzedawanych na polskim rynku poprzez sieć dealerską. Mogą to być atrakcyjnie oprocentowane pożyczki lub leasing. Do dyspozycji są firmowi doradcy finansowi, którzy zapewniają minimum formalności oraz indywidualną ofertę, dostosowaną do potrzeb i możliwości każdego klienta. Zabezpieczeniem transakcji jest kupowana maszyna, nie hipoteka. Obecnie dostępna jest szczególnie korzysta oferta finansowania ciągników Arion 400. Jest to finansowanie bez odsetek na trzy lata, przy ratach rocznych 25 % wartości netto maszyny i takiej samej wpłacie własnej.

Ostrożne prognozy
Oczywiście nie mogło się obyć bez zapytania o najbliższą przyszłość: Przypuszczam, że rok 2015 może być gorszy. Spadają ceny mleka i zbóż. Przewiduję około 10-procentowy spadek sprzedaży ciągników i 15 procent dla kombajnów. Po części jest to spowodowane oczekiwaniem na dotacje unijne. Ale mam nadzieję, że najpóźniej pod koniec 2015 roku pierwsze środki spłyną już do Polski. Przyczyna słabej koniunktury nie dotyczy tylko Polski: Cena mleka spada mocno także we Francji i Anglii. W Niemczech jeszcze jakoś się utrzymuje na niezłym poziomie, patrząc oczywiście z punktu widzenia rolników. Polska nie jest wyjątkiem. Zresztą sankcje wobec Rosji odbijają się w całej Unii – kontynuował prezes. A co się może wydarzyć w samej branży rolnej? Uważam, że w 2015 roku będzie zyskiwało na popularności rolnictwo precyzyjne. To jest przyszłość i widać, że także polscy rolnicy upatrują w tym swoją szansę na zwiększenie efektywności własnej produkcji. Dużo młodych ludzi żywo się tym interesuje i śledzi każdą nowość, jaka trafia na rynek. To będzie się upowszechniać, także dlatego, że zostanie wymuszone rynkową konkurencją – kończy rozmowę z nami Karl Wilhelm Hundertmark – Prezes Zarządu Claas Polska Sp. z o.o.