fbpx

CLAAS 2010 w liczbach

Przedsiębiorstwo produkujące technikę rolniczą ponownie stawia na wzrost. Grupa CLAAS opublikowała wyniki finansowe za 2010 rok. Główne tezy wynikające z raportu to: Opanowane trudne otoczenie rynkowe, Obrót 2,475 mld euro (- 14,7 %), Wynik brutto poprawiony o 23,4 %, Wynik przed opodatkowaniem 77 mln euro (poprzedni rok: 112,3 mln euro), Free Cashflow 215,8 mln euro (poprzedni rok: – 264,8 mln euro), Wzmocnione kapitały własne, płynność na rekordowym poziomie, Badania i rozwój nadal na wysokim poziomie.

Ważne dla CLAAS rynki techniki rolniczej dopiero w końcówce 2010 roku zaczęły wykazywać pozytywne tendencje. CLAAS wykorzystał rok gospodarczy 2010 do tego, aby przygotować się na opłacalnego wzrostu z licznymi, nowymi produktami oraz poprawionymi strukturami i procesami. Rok obrachunkowy 2010 (bilans z 30 września) w firmie CLAAS odznaczył się spadkiem obrotów w następstwie globalnego kryzysu gospodarczego i finansowego. Przychody ze sprzedaży grupy CLAAS wyniosły 2,475 miliarda euro i zmniejszyły się tym samym o 14,7 %. W wielu krajach CLAAS jednak nie tylko utrzymał, ale także rozbudował udziały w rynku. W tym trudnym otoczeniu rynkowym możliwe było uzyskanie wyniku przed opodatkowaniem, wynoszącego 77 milionów euro i tym samym osiągnięcie rentowności sprzedaży na poziomie 3,1 %. Jest to o 31,3 % mniej w stosunku do roku poprzedniego. Równocześnie poprawiona została jakość wyniku (rentowność zysku brutto). Przedsiębiorstwo wyraźnie zredukowało swój kapitał pracujący (Working Capital) i uzyskało Free Cashflow w wysokości 215,8 milionów euro. CLAAS pokazał tym samym swoją siłę w dwóch trudnych latach.

Rynki techniki rolniczej w Europie Zachodniej zmniejszyły się, mimo tego, że dochody rolników i firm usługowych można określić jako stabilne. Równocześnie obserwowano zmiany w strukturze upraw. Znacznie wzrosło wykorzystanie powierzchni przeznaczonej do produkcji biomasy. Zainteresowanie techniką tendencyjnie przełożyło się na maszyny do zbioru biomasy i produkcji biogazu. Zaobserwowano wzrost ilości zapytań dotyczących techniki siekania, dużych ciągników do ugniatania kiszonki oraz ładowaczy teleskopowych.

W roku 2009 znaczny spadek obrotów zanotowano w Europie Wschodniej a w szczególności Rosji, gdzie ustabilizowały sie one obecnie, ponownie na niskim poziomie. Niezadowalająca sytuacja dochodowa gospodarstw rolnych, zachowawcza pozycja banków przy udzielaniu kredytów oraz częściowo katastrofalne warunki pogodowe niewiele poprawiały sytuację na rynkach. Efektem stało się wyraźne zmniejszenie zainteresowania techniką rolniczą.

Zarówno zakłady techniki produkcyjnej CLAAS, jak i techniki przemysłowej CLAAS nie uniknęły trudności związanych z tendencjami na rynkach. Powodem był z jednej strony spadek zamówień z przemysłu samochodowego, a z drugiej strony przejściowe przesunięcie projektów w sektorze lotniczym. Wynik został jednak mimo to poprawiony.

Technika przemysłowa jest dostawcą systemów napędowych, hydrauliki oraz elektroniki w obrębie grupy CLAAS. W wyniku spadków na rynku techniki rolniczej, przedsiębiorstwo także zanotowało regres obrotów z innymi firmami koncernu CLAAS. Główni, zewnętrzni klienci techniki przemysłowej pracują w branży budowy maszyn rolniczych, budowlanych i komunalnych.

Przeznaczając na badania i rozwój 125,2 miliona euro CLAAS utrzymał wysoki poziom z roku poprzedniego. Wyróżnikiem wysokiego poziomu rozwoju i znakiem nowoczesnej oferty produktów przedsiębiorstwa była prezentacja trzeciej generacji kombajnów LEXION oraz wiele nowości w palecie produktów.

Na dzień 30.09.2010 CLAAS zatrudniał ogółem 8.968 kobiet i mężczyzn. To o 499 pracowników mniej, niż w roku poprzednim. Obok tej nadzorowanej redukcji z powodzeniem wykorzystano także inne, elastyczne środki regulujące wydatki, jak na przykład skrócony czas pracy oraz odbiór nadgodzin. Stworzyło to dobre warunki dla szybkiej reakcji na obecny, ponowny wzrost zainteresowania nowoczesną techniką rolniczą.

Grupa CLAAS w liczbach

(IFRS)

2010
w mln euro

2009
w mln euro

Zmiana
w %

Przychody ze sprzedaży

2.475,5

2.900,8

– 14,7 %

Liczba pracowników (30.9.)

8.968

9.467

– 5,3 %

Wynik brutto

580,3

651,8

– 11,0 %

Wynik przed opodatkow.

77,2

112,3

– 31,3 %

Końcowy wynik koncernu

51,5

73,4

– 29,8 %

Free Cashflow

215,8

– 264,8

Inwestycje rzeczowe

87,2

125,2

– 30,4 %

Kapitał własny

814,2

775,5

+ 5,0 %

Suma bilansowa

2.278,4

2.206,7

+ 3,2 %

Wiele znaków wskazuje na to, że w roku gospodarczym 2011 branża techniki rolniczej jednoznacznie stawia na wzrost – także na rynkach ważnych dla CLAAS. Ceny zbóż ponownie wzrosły i przyniosły wysokie dochody w rolnictwie. Związki branżowe prognozują wyraźne ożywienie rynków.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.