Ciśnienie pod kontrolą

Opony to ważna inwestycja w ciągniku. Odpowiednie ciśnienie w oponie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu optymalnej przyczepności oraz długiej żywotności opony.

Ciśnienia oraz temperatury w oponach zmieniają się podczas pracy, a 30% spadek zalecanego ciśnienia jest prawie niewidoczny gołym okiem. 
System monitorowania ciśnienia oraz temperatury w oponach ciągnikowych oraz przyczepach oferuje na polskim rynku firma F.H.U. „4everything” Jacek Kalkowski. 
System TPMS firmy Comatra posiada unikalne rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo oraz trwałość użytkowania: jest montowany od wewnątrz do felgi i zastępuje standardowe zawory występujące w oponach agro: ETRTO V5.01.1 – TR618A. Na końcu zaworu od wewnątrz znajduje się sensor monitorujący ciśnienie oraz temperaturę, który bezprzewodowo wysyła sygnał do monitora/odbiornika znajdującego się w kabinie ciągnika. W zależności od potrzeb użytkownika system może być wyposażony w 4,6 lub 8 sensorów oraz wyświetlacz w kabinie. Operator otrzymuje na bieżąco odczyt ciśnienia oraz temperatury ze wszystkich opon. Wizualne oraz dźwiękowe alarmy powiadamiają o przypadkach przebić, strat ciśnienia, podwyższenia temperatury lub zbyt wysokiego ciśnienia. 
System mierzy ciśnienie w zakresie 0.4 – 7 bar oraz temperaturę od -40°C do +125°C. Jest prosty w montażu i wstępnie zaprogramowany – wystarczy ustawić zalecane ciśnienia robocze.
Producenci oraz dystrybutorzy opon zalecają, aby sprawdzać ciśnienie w oponach regularnie, co pomoże zachować ich dłuższą żywotność.
(wrp.pl)