fbpx
Strona głównaPozostałeCiepły Dom dla Ciebie" od BASF i Termo Organiki"

Ciepły Dom dla Ciebie” od BASF i Termo Organiki”

11 stycznia rusza pierwsza w Polsce, kampania społeczna BASF i Termo Organiki. Firmy wspólnie przedstawiły innowacyjny projekt domu, który nie jest drogi, a jednocześnie wykorzystuje najnowocześniejsze materiały i technologie pozwalające ograniczyć koszty zużywanej energii nawet o 70% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Projekt Ciepły Dom dla Ciebie” ma przekonać indywidualnych inwestorów do budownictwa energooszczędnego. Patronat nad akcją objęła Narodowa Agencja Poszanowania Energii (NAPE).”

Budynek zaprojektowało biuro projektowe Lipińscy Domy”, które specjalizuje się właśnie w projektowaniu energooszczędnych domów jednorodzinnych. Partnerem przedsięwzięcia jest też Fortis Bank, który przygotował dla indywidualnych inwestorów specjalny “Ciepły Kredyt” hipoteczny na korzystnych warunkach.
Niezależnie od udostępnienia konkretnego projektu BASF i Termo Organika przekażą najnowsze założenia projektowo – realizacyjne opracowane specjalnie do konstruowania domów energooszczędnych wszystkim architektom zrzeszonym w Izbie Architektów Polskich oraz SARP-ie. W ramach akcji dystrybuowane będą także specjalnie przygotowane materiały informacyjne Narodowej Agencji Poszanowania Energii na temat oszczędzania energii i ochrony środowiska w Polsce i na świecie.
– Trudno z dnia na dzień zachęcić ludzi do pro-ekologicznego myślenia tylko samymi, nawet najlepiej podanymi informacjami. Wiadomo, że najłatwiej i najszybciej przekonać ludzi do czegoś, co przynosi im wymierne, szybkie korzyści. I tak jest w tej akcji. Budując dom według naszego projektu inwestor oszczędza spore pieniądze, ma ładny dom, no i oczywiście chroni naturalne środowisko – mówi Dariusz Stachura, prezes Termo Organiki – Mamy nadzieje, że w ten sposób uda się nam zachęcić do energooszczędnego budowania.BASF jest jedną z tych firm, która nie tylko głośno mówi o zasadzie zrównoważonego rozwoju i potrzebie ochrony środowiska, ale wciela je w życie.
– Projekt “Ciepłego Domu dla Ciebie” zrodził się z potrzeby propagowania odpowiedzialnego biznesu. Energooszczędne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym pozwalają nie tylko zaoszczędzić mieszkańcom naszego domu znaczne kwoty związane z opłatami za ogrzewanie, ale oznaczają mniejsze zużycie surowców potrzebnych do wytworzenia energii cieplnej w skali państwa oraz znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla. – mówi Torsten Penkuhn, prezes BASF Polska. – Cieszymy się, że możemy w Polsce, z polskimi partnerami realizować tak pożyteczny społecznie projekt – dodaje Penkuhn.
“Ciepły Dom dla Ciebie” to 182,6 metrowy efektowny budynek posiadający jedną z najwyższych klas energetycznych. Specjalne rozwiązania projektowe i użycie innowacyjnych materiałów termoizolacyjnych, między innymi srebrnoszarych płyt styropianowych Termo Organiki z dodatkiem Neoporu® produkowanego przez BASF, zapewnią zużycie energii poniżej 50 kWh/m2 rocznie, co gwarantuje znaczące obniżenie rocznych kosztów energii do 70 % w porównaniu z innymi tradycyjnymi technologiami stosowanymi w budownictwie.
Ile można zaoszczędzić?
Projekt BASF i Termo Organiki pozwala znaleźć złoty środek między parametrami izolacyjnymi, architektoniczną urodą i ceną zastosowanych technologii. Dzięki temu inwestor otrzymuje energooszczędny budynek, który odpowiada współczesnym trendom w architekturze, a dodatkowe nakłady na energooszczędność, to tylko kilka procent wartości inwestycji.
Pieniądze zaoszczędzone na ogrzewaniu takiego domu po dekadzie pozwalają właścicielowi np. wybrać się w podroż dookoła świata. Nie do przecenienia jest również wpływ na środowisko: oszczędzamy surowce naturalne, które w innym wypadku zostałby zamienione na spaliny.
Kampania promująca energooszczędność zainicjowana przez BASF i Termo Organikę będzie miała charakter ogólnopolski. Projekt “Ciepłego Domu dla Ciebie” będzie można kupić w biurze projektowym Lipińscy Domy. Jeśli inwestor zastosuje się do wytycznych technicznych projektu, stosując materiały i technologie opisane w dokumentacji technicznej, organizatorzy akcji zwrócą mu 1/3 ceny kupionego projektu.
Nowoczesna technologia w “Ciepłym Domu dla Ciebie”
Technologia, w jakiej zaprojektowano dom pozwala zaoszczędzić nawet 60-70 % zużywanej energii i ograniczyć tradycyjne systemy ogrzewania.
Decydującą rolę odgrywa tu srebrnoszary styropian PLATINUM PLUS® krakowskiej Termo Organiki. “Ciepły Dom dla Ciebie” ma wyjątkową izolację i specjalnie zaprojektowany system wentylacyjny, umożliwiający wymianę powietrza bez utraty ciepła.
Płyty użyte do izolacji zostały wprowadzone na polski rynek 3 lata temu. Początkowo budziły zainteresowanie głównie z powodu niecodziennego wyglądu. Są one wyprodukowane z Neoporu® firmy BASF. W przeciwieństwie do tradycyjnego styropianu mają srebrnoszary kolor, ponieważ zawierają dodatek grafitu.
Płyty Platinium Plus® TermoOrganiki należą obecnie do najcieplejszych styropianów na świecie. Grafit zawarty w Neoporze® i w konsekwencji w płytach styropianowych podnosi ich właściwości izolacyjne poprzez dodatkową absorpcję promieniowania cieplnego – wyjaśnia Penkuhn.
W projekcie zastosowano także płyty gipsowe SmartBoardTM z wytwarzanym przez BASF Micronalem®, które zapewniają inteligentną regulację temperatury w pomieszczeniach.
Budynek ma system wentylacji opracowany przez zespół ekspertów. Pozwala on na wymianę zużytego powietrza z wnętrza domu bez utraty ciepła. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji pionów wentylacyjnych. Całość projektu nadzorował prof. Jerzy A. Pogorzelski emerytowany kierownik Zakładu Fizyki Cieplnej ITB.
Więcej informacji na stronach:
www.basf-cc.pl
www.fortisbank.com.pl
www.termoorganika.pl
www.lipinscy.pl
Materiały do pobrania:
Energooszczędne budowanie w Polsce
Materiał informacyjny NAPE
Podstawowe informacje o budownictwie energooszczędnym

źródło:BASF

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.