fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCiecióra o zalegającym zbożu: Mamy dane mówiące, że jest tego znacznie mniej

Ciecióra o zalegającym zbożu: Mamy dane mówiące, że jest tego znacznie mniej

Podczas wczorajszej konferencji Europa Karpat, która odbyła się w Krasiczynie w woj. podkarpackim głos na temat aktualnej sytuacji na polskim rynku zbóż zabrał sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

– Odnosząc się do kwestii zalegającego zboża tutaj w Polsce, według naszych danych tego zboża jeśli chodzi o rolników w Polsce jest około 2 milionów ton, czyli znacznie mniej, niż podawane jest w mediach. W mediach się mówi o znacznie większych wolumenach. My mamy dane mówiące o tym, że jest to znacznie mniej i obserwujemy, że tego zboża coraz więcej jest skupowane i jest z tych magazynów transportowane. Myślę, że to się będzie działo, również robimy to poprzez krajową grupę spożywczą również robi Elewarr. To też są nowe działania, których w latach wcześniejszych nie było i jest to jest to  aktywność, którą którą my wspieramy i konsultujemy na różnych poziomach – mówił Ciecióra.

Polityk wskazał także na problemy logistyczne w eksporcie zbóż.

– Nie da się tego zrobić z miesiąca na miesiąc, natomiast w tym na pewno pomoże ten dodatkowy port zbożowy, który powstaje w Gdańsku. Myślę, że w tym roku zostanie on oddany do użytku i będzie miał przepustowość od 2,5 miliona do 3 milionów ton rocznie. Jest on nam bardzo potrzebny z tego względu, że w tym momencie na świecie są ogłaszane również przetargi na zboże i my jako Polska jesteśmy stanie stanąć w tych przetargach, natomiast nas eliminuje z atrakcyjności właśnie koszt transportu ,ta logistyka jest dla nas za droga – stwierdził.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.