fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyCięcie kukurydzy na kiszonkę w tym roku wyraźnie droższe

Cięcie kukurydzy na kiszonkę w tym roku wyraźnie droższe

Sezon 2022 zbioru kukurydzy na kiszonkę zbliża się wielkimi krokami. Z tego też względu sprawdzamy jak będą się w tym sezonie kształtować ceny tej usługi. Niestety nie mamy dobrych wiadomości, będzie sporo drożej.

Przyczyn wysokich cen usług nie ma sensu powtarzać, ponieważ wszyscy doskonale już zdają sobie sprawę z czynników, które wpłynęły na taki a nie inny stan rzeczy. Przejdziemy więc od razu do konkretów.

Najniższe ceny za koszenie samą sieczkarnią bez odbioru skoszonej masy jakie udało nam się ustalić, na podstawie rozmów z usługodawcami z całego kraju, kształtują się obecnie na poziomie od minimum 600-650 zł za hektar wykonanej usługi z paliwem. Wzrost sięga więc przynajmniej 50 proc. w stosunku do roku ubiegłego, gdyż wówczas można było znaleźć taką usługę już za 400 zł/ha.

W przypadku usługi obejmującej odwóz ale bez ugniatania ceny za hektar wykonanej usługi kształtują się obecnie na poziomie od 1300 do 1500 zł. Jeśli natomiast chcemy zamówić kompleksową usługę z ugniataniem pryzmy to wówczas do ceny hektara usługi należy doliczyć 100-150 zł.

Można również spotkać usługi rozliczane od godziny pracy i wówczas ceny rozpoczynają się od 1500 zł a kończą z reguły na 1700 zł. Dotyczy to usługi bez ugniatania pryzmy z samym tylko odwozem. W przypadku ugniatania usługodawcy doliczają zwykle 150-200 zł za godzinę pracy ciągnika na pryźmie.

Powyższe ceny, jak zaznaczają usługodawcy zależne są od wielkości pól i odległości na jaką trzeba odwozić skoszoną masę. W przypadku słabszej kukurydzy są oni skłonni pobierać mniejsze stawki ze względu na to, że sieczkarnia potrzebuje wówczas mniej drogiego paliwa na ścięcie hektara powierzchni.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.