fbpx

Ciągniki wciąż na minusie

Sierpień przyniósł kolejne spadki sprzedaży ciągników rolniczych. Zarejestrowano 597 sztuk, czyli o 36 mniej niż przed miesiącem i o 58 mniej niż w analogicznym okresie roku 2015. Między styczniem a sierpniem w statystykach rejestracji pojawiło się 5410 nowych ciągników – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.


Ciąg dalszy spadków na rynku ciągników rolniczych. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego w pierwszych ośmiu miesiącach br. zarejestrowano o 38% traktorów mniej. Sierpień nie był pod tym względem przełomowym.

Sytuacja na rynku maszyn jest naprawdę trudna. Sprzedaż od dłuższego czasu nie przekracza poziomu z lat poprzednich. W związku z tym na rynku można zauważyć całą masę promocji cenowych na zakup nowych ciągników. Widać jednak, że wszystko to ma ograniczony sens przy obecnej koniunkturze rynku. Ważne jest natomiast, że producenci przyjmują postawę bardziej prokliencką i wychodzą, po pierwsze, z lepszą ofertą cenową, a po drugie – z preferencyjnymi warunkami zakupu, takimi jak finansowanie fabryczne. Myślę, że rynek wymusi w najbliższym czasie jeszcze dalej idące zmiany – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Zmiana na pozycji lidera
W analizowanym miesiącu największą sprzedaż odnotowała firma New Holland, która sprzedała dokładnie 111 nowych ciągników rolniczych. W porównaniu z lipcem tego roku oznacza to wzrost sprzedaży o 41%. Takim wzrostem producent niebiesko-białych ciągników odebrał palmę pierwszeństwa firmie John Deere, która sprzedając w sierpniu 92 traktory, odnotowała liczbę rejestracji niższą o 26% od lipcowej i o 12% niższą niż przed rokiem. Trzecie miejsce na podium straciła Kubota na rzecz marki Case IH. W sierpniu tego roku zarejestrowano bowiem 56 ciągników rolniczych tego producenta, czyli o 5 sztuk więcej niż w lipcu i o 2 więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

C380 ciągle na topie
Najpopularniejszym modelem w ubiegłym miesiącu ponownie okazał się Ursus C380. Sprzedano dokładnie 18 takich traktorów. Jest to wynik zbliżony do lipcowego, kiedy z placówek dilerskich wyjechało 20 Ursusów C380. Drugi pod względem popularności był czeski Zetor z modelem 90 Proxima, który znalazł w sierpniu 13 nabywców. Oznacza to duży wzrost w porównaniu z rokiem 2015, kiedy w analogicznym okresie zarejestrowano zaledwie 3 nowe Zetory 90 Proxima. Trzecie miejsce w zestawieniu najpopularniejszych modeli zajęły ex aequo Deutz-Fahr Agrolux 410 oraz New Holland TD 5.85. Oba modele sprzedały się w liczbie 12 sztuk. Dla modelu Agrolux 410 oznacza to miesięczny przyrost sprzedaży o jedną trzecią, natomiast dla TD 5.85 był to przyrost sprzedaży o jedną piątą w porównaniu z lipcem tego roku.

Mazowsze przejmuje prowadzenie
Mazowsze było jedynym regionem w Polsce, w których w sierpniu tego roku zarejestrowano więcej niż 100 ciągników rolniczych. Miesięczny wzrost liczby rejestracji o 11% oznaczał dla Mazowsza rejestrację dokładnie 103 ciągników w omawianym okresie. Na drugim stopniu podium uplasowała się Wielkopolska, jednak wynik Wielkopolan daleko odbiegał od pierwszej lokaty. Nabywcy z tego regionu zarejestrowali w sierpniu 64 ciągniki rolnicze, co w perspektywie miesięcznej oznacza spadek sprzedaży w tym województwie o 35%. Trzecie miejsce w sierpniowym zestawieniu zajęły wspólnie dwa województwa – kujawsko-pomorskie oraz lubelskie, w których zarejestrowano po 52 nowe traktory. W woj. kujawsko-pomorskim był to miesięczny wzrost na poziomie 8%; sprzedaż na tym poziomie oznaczała jednak spadek dla woj. lubelskiego – w lipcu 2016 r. sprzedano tam bowiem o 11% więcej.

*Każdorazowo gdy w materiale jest mowa o sprzedaży ciągników rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.

Źródło: Martin & Jacob:

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.