Zwiększenie dopuszczalnej prędkości ciągników rolniczych z 30 km/h do 40 km/h – to jedna ze zmian, przewidzianych w rządowym projekcie nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.
Po zmianach nie będzie także można obniżyć dzięki szkoleniu punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia, najbardziej godzące w bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury uwzględnia oczekiwania rolników w kwestii zwiększenia dopuszczalnej prędkości ciągników rolniczych z 30 km/h do 40 km/h. Zdaniem Ministerstwo Infrastruktury obecnie ciągniki rolnicze mają wysokie parametry bezpieczeństwa, stąd możliwe jest zwiększenie dopuszczalnej prędkości poruszania się tych pojazdów.
Zmiany dla nieletnich kierowców Nastąpi przywrócenie wydawania prawa jazdy kategorii B osobom, które osiągnęły wiek 17 lat i uzyskały pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Nieletni posiadacz prawa jazdy kategorii B do czasu ukończenia 18 roku życia będzie miał obowiązek jeździć wyłącznie w towarzystwie dorosłego doświadczonego kierowcy. Nieletni kierowca będąc w okresie próbnym będzie mógł przewozić osoby, które nie ukończyły 18 lat, wyłącznie w towarzystwie dorosłego doświadczonego pasażera. Ma to zapobiegać wypadkom związanym z powrotami młodych osób z imprez.
Zmniejszenie punktów karnych nie za najpoważniejsze wykroczenia
Aktualnie osoba wpisana do ewidencji kierujących pojazdami może raz na 6 miesięcy na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu, którego odbycie powoduje zmniejszenie liczby punktów karnych. Szkolenia nie może odbyć jedynie kierowca, który dopiero uzyskał uprawnienia, tj. nie upłynął rok od dnia wydania mu po raz pierwszy prawa jazdy. Pozostali kierowcy mogą co 6 miesięcy zmniejszać o 6 liczbę punktów karnych przyznanych za wszystkie wykroczenia dotyczące naruszenia zasad ruchu drogowego. Projekt zmian zakłada, że nie będzie można obniżyć wskutek szkolenia punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia, tj. najbardziej godzące w bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Inne zmiany
Nastąpi zwiększenie uprawnień Policji w kwestii zatrzymywania prawa jazdy kierującego pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym.
W myśl projektu, w okresie próbnym kierującemu pojazdem zabrania się: 1) spożywania alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu; 2) przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej; 3) wykonywania przewozu osób taksówką albo w ramach przewozu okazjonalnego w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.
Projekt dodaje nową przesłankę odmowy wydania prawa jazdy i cofnięcia uprawnień – chodzi o kierowanie pojazdem w okresie zatrzymania tymczasowego elektronicznego prawa jazdy.
Wprowadzona zostanie możliwość wydania prawa jazdy osobie, która:
· zamieszkała w Polsce,
· udokumentowała istnienie więzi, wymagających pobytu na terytorium Polski przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym oraz
· w dniu odbioru polskiego prawa jazdy będzie spełniała wymóg zamieszkiwania w Polsce przez okres przekraczający 185 dni.
Planowanie przyjęcie przez rząd omawianego projektu nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw to I kwartał 2025 r. Następnie projekt trafi do prac w Sejmie.