fbpx
Strona głównaTechnikaAktualnościCiągniki napędzane amoniakiem. Czy to ma sens?

Ciągniki napędzane amoniakiem. Czy to ma sens?

1 czerwca firma Amogy przedstawiła zeroemisyjny ciągnik napędzany amoniakiem. Instalacja została zamontowana na ciągniku John Deere z serii 6 M. Czy jednak taki pomysł w dobie kryzysu nawozowego ma w ogóle sens?

Firma Amogy powstała w 2020 roku, a jej celem jest transformacja konwencjonalnych napędów pojazdów pracujących w transporcie, przemyśle ciężkim i rolnictwie na zasilanie amoniakiem.

– Unikalny system składa się ze standardowego zbiornika do przechowywania cieczy i wysoce wydajnych modułów do krakowania amoniaku zintegrowanych z hybrydowym systemem ogniw paliwowych, które mogą zapewnić stałą moc przez kilka godzin na jedno tankowanie – czytamy w komunikacie firmy.

Celem firmy jest oczywiście dekarbonizacja sektora transportowego i sektora maszyn rolniczych. Czy jednak napędzanie ciągników amoniakiem w obliczu horrendalnych cen nawozów ma sens? Już teraz, w obliczu inflacji napędzanej m.in. rosnącymi cenami żywności, trwają dyskusje dotyczące zasadności używania rzepaku do produkcji biokomponentów do paliw. Wydaje się więc, że w obliczu kryzysu nawozowego o globalnym zasięgu koncepcja Amogy może być mocno nietrafiona. Dziś firmy nawozowe dążą raczej do ograniczania produkcji amoniaku ze względu na wysokie koszty. Budzi to oczywiście obawy o dostępność podstawowego środka do produkcji żywności – nawozów. A co dopiero mówić o zasileniu amoniakiem sektora paliwowego…

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.