Ciągnik przyszłości od New Holland

Zaprezentowany przez markę New Holland na amerykańskich targach Farm Progress Show autonomiczny ciągnik koncepcyjny NHDrive marki New Holland może wykonywać bez operatora szereg prac rolniczych zarówno w dzień, jak i nocą. Może on samodzielnie dotrzeć na pole, poruszając się po wewnętrznych drogach w gospodarstwie, współpracować z innymi samoprowadzącymi się lub tradycyjnymi ciągnikami, a ponadto może być kierowany z poziomu kabiny przez operatora, zapewniając dzięki temu maksymalną elastyczność wykorzystania.

Na pierwszy rzut oka licznym odwiedzającym stoisko New Holland na corocznych targach w branży maszyn rolniczych Farm Progress Show, odbywających się w amerykańskim Boone w stanie Iowa, mogło się wydawać, że mają przed sobą tradycyjny ciągnik T8 Blue Power. Lecz gdy tylko na ekranie wyświetlono poświęcony mu film, prezentujący jego niesamowite możliwości, stało się jasne, że oto stali się świadkami epokowego wydarzenia i ujrzeli przed sobą wizję przyszłości rolnictwa zrewolucjonizowanego przez samoprowadzące się maszyny rolnicze.

Zrównoważony rozwój oparty na efektywności
Opracowany w ramach współpracy pomiędzy firmą CNH Industrial a jej długoletnim dostawcą rozwiązań w zakresie autonomicznego prowadzenia pojazdów, firmą Autonomous Solutions Incorporated (ASI, z siedzibą w stanie Utah, będącą liderem w zakresie samoprowadzących się pojazdów poruszających się poza drogami publicznymi) jest samoprowadzący się ciągnik NHDrive marki New Holland. To autonomiczna bezzałogowa maszyna, którą można monitorować i sterować za pomocą komputera w biurze lub z tabletu. Umożliwia to rolnikowi dostęp do danych dotyczących ciągnika i narzędzia niezależnie od ich miejsca pracy z dowolnego miejsca – czy to komfortowego fotela w samochodzie, domowego biura lub obory – i to w każdej chwili. Ułatwia to podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym oraz pozwala zwiększyć efektywność i wydajność pracy. Ponadto rolnik zachowa prywatność i pełną kontrolę nad danymi maszyn.

Na jednym ekranie wyświetlane są ścieżki prowadzenia i postęp pracy pojazdu, a na drugim wyświetlany jest obraz z kamery przedstawiający w czasie rzeczywistym maksymalnie cztery widoki – dwa z przodu i dwa z tyłu maszyny. Kolejny ekran umożliwia monitorowanie i modyfikację głównych parametrów roboczych ciągnika i narzędzia, takich jak prędkość obrotowa silnika, poziom paliwa i ustawienia narzędzia, takie jak np. szybkość sadzenia lub nacisk narzędzia na glebę. Trasę przejazdu na pole można zaplanować, również gdy obejmuje ona drogi prywatne.

Ciągnik koncepcyjny NHDrive zagregowany został z siewnikiem i może samodzielnie przygotować uprawę zaraz po przejeździe kombajnu. Za pomocą aplikacji zainstalowanej na urządzeniu przenośnym, będącym idealnym rozwiązaniem dla operatora prowadzącego kombajn, lub na komputerze domowym w gospodarstwie można stale monitorować i sterować parametrami roboczymi ciągnika i narzędzia i w razie potrzeby modyfikować je.

Nowa maszyna od New Holland może pracować przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, co pozwala ograniczyć ryzyko ludzkiej omyłki, gdyż maszyna pracuje według wcześniej przygotowanych i zoptymalizowanych planów pracy. Dzięki niej rolnik może osiągnąć wyższą wydajność i skuteczność gospodarowania, niż jest to możliwe w tradycyjny sposób. Dzięki możliwości pracy na okrągło przez całą dobę, ciągnik NHDrive może w pełni wykorzystać okresy dobrej pogody na wykonywanie prac rolniczych.
W przyszłości ciągnik NHDrive wyposażony w przyczepę będzie w stanie w pełni zautomatyzować transport i przeładunek ziarna w czasie żniw.

Dwa ciągniki w jednym: maksymalna elastyczność
NHDrive posiada w wyposażeniu kabinę, dokładnie taką samą jak w standardowym T8. Dzięki temu może być wykorzystywany do prac, których nie mógłby jeszcze wykonywać w pełni samodzielnie, takich jak te z ładowaczem czołowym i prace transportowe z dużą prędkością.

Ciągnik może poruszać się po prywatnych drogach, zdefiniowanych wcześniej na mapie. Wystarczy tylko mu „powiedzieć“, dokąd ma pojechać i co zrobić, jak już dotrze do celu, a on to zrobi sam lub we współpracy z innymi ciągnikami.

Przejazd ciągnika po polu odbywa się po optymalnych ścieżkach prowadzenia, automatycznie generowanych przez oprogramowanie przy uwzględnieniu rozmiarów i kształtu pola, występujących na nim przeszkód i szerokości narzędzia roboczego. Ponadto, będzie on w pełni kompatybilny ze wszystkimi produktami rolnictwa precyzyjnego (PLM). W przyszłości będzie on w stanie wykorzystywać wcześniej zgromadzone dane dotyczące stosowania środków ochrony roślin, nawozów i nasion, aby zapewnić maksymalną precyzję na przestrzeni lat. Przełoży się to na większą skuteczność prowadzenia prac rolniczych oraz maksymalne wykorzystanie okresów dobrej pogody.

Dzięki zastosowaniu radaru, laserów LiDAR oraz kamer RGB ciągnik NHDrive jest w stanie wykrywać na polu wiele przeszkód, a osoba kierująca pracami rolniczymi może zdecydować, czy i w jaki sposób ciągnik może ominąć przeszkodę.

Nie można wykluczyć, że w przyszłości wszystkie ciągniki, a także inne maszyny rolnicze zostaną wyposażone w technologię NHDrive. Być może również w przyszłości także kabina całkowicie zniknie z samoprowadzących się ciągników.

Rolnictwo przyszłości w wydaniu New Holland
Prezentacja autonomicznego ciągnika koncepcyjnego NHDrive marki New Holland należy do najważniejszych wydarzeń towarzyszących obchodom jubileuszu 10–lecia strategii New Holland „Lider w Zakresie Czystej Energii“. Kontynuacja prac nad samoprowadzącym się ciągnikiem NHDrive będzie stanowiła kluczowy element tej strategii. Stanowi też ukoronowanie koncepcji zwiększenia wydajności, produkcji, efektywności, elastyczności przy podejmowaniu decyzji przy mniejszych nakładach – to wszystko w oparciu o precyzyjne dane, umożliwiające zoptymalizowanie nakładów, ograniczenie kosztów, zużycie materiałów oraz ograniczenie zmęczenia rolnika.

Samoprowadzący się ciągnik NHDrive otwiera przed rolnictwem przyszłości całkowicie nowe horyzonty – mówił Carlo Lambro, prezydent marki New Holland Agriculture. – Rolnictwu przypada coraz to większa odpowiedzialność w dostarczaniu żywności wyprodukowanej w efektywny i ekologiczny sposób. Samoprowadzący się ciągnik, który może pracować na okrągło przez całą dobę, rozwiąże problem niedoboru wykwalifikowanej kadry w szczytowym okresie prac w rolnictwie, pozwoli na pełne wykorzystanie okresów dobrej pogody do prowadzenia prac na roli i na maksymalne wykorzystanie zasobów w racjonalny sposób – dodaje.

Autonomiczny ciągnik koncepcyjny NHDrive stanowi pierwszy i niezwykle istotny krok na drodze ku nowemu modelowi prowadzenia zrównoważonego rolnictwa na całym świecie.

Za: New Holland