fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinChwościk buraka - nie przegap kolejnego zabiegu

Chwościk buraka – nie przegap kolejnego zabiegu

Aktualna aura pogodowa, czyli dość wysoka temperatura wraz z okresami deszczowymi to idealne warunki pogodowe do porażeń buraka przez chwościka. Dodatkowo występujące lokalnie opady gradu, powodują uszkodzenia mechaniczne liści, ułatwiając wnikanie patogenom w tkankę roślinną.

Grzyb Cercospora beticola wywołujący chwościk buraka najsilniej atakuje plantacje na przełomie lipca i sierpnia, dlatego bardzo ważne jest nie pominięcie kolejnego terminu zabiegu, ponieważ w wielu miejscach mija wystarczający okres od poprzedniego oprysku.

Próg szkodliwości, przy którym należy wykonać zabieg, uzależniony jest od daty przeprowadzenia lustracji pola i wynosi odpowiednio:

  • do 5 sierpnia – 5 proc. porażonych roślin;
  • 5 – 15 sierpnia – 15 proc. porażonych roślin;
  • 15 sierpnia – 10 września – 45 proc. porażonych roślin.

Przy czym jeden liść buraka z oznakami występowania chwościka to 1 proc. porażenia.

W walce z chwościkiem bardzo ważne jest stosowanie preparatów z różną substancją czynną w kolejnych terminach, ponieważ grzyb często wykazuje odporność na fungicydy, przez co walka z nim jest utrudniona.

Do substancji czynnych zarejestrowanych do walki z chwościkiem zaliczamy m. in. azoksystrobinę, difenokonazol, tetrakonazol, cyprokonazol czy tebukonazol.

Można także wspomóc roślinę w walce z grzybem stosując dodatkowo nawozy zawierające związki miedzi.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.