Chowacze widoczne w rzepaku. Sprawdź żółte naczynia

Na plantacjach rzepaku ozimego pojawił się chowacz czterozębny. IOR-PIB informuje w komunikacie, że nalot szkodnika się już rozpoczął. Musimy systematycznie kontrolować żółte naczynia na obecność szkodników.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Komunikat IOR-PIB informuje o nalocie chowacza cztrerozębnego w SD Winna Góra, w woj. wielkopolskim. Przypominamy zatem o koniczności wystawiania żółtych naczyń na pole do monitoringu szkodników, które musimy na bieżąco sprawdzać pod ich kątem liczebności.

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz

Żółte naczynia na obecność szkodników sprawdzamy regularnie. Przy panującej obecnie aurze pogodowej, gdy synoptycy wskazują że temperatury mają się utrzymywać znacznie powyżej 10°C w ciągu dnia, kontrolę powinniśmy przeprowadzać codziennie i najlepiej o zbliżonej godzinie.

Kiedy zabieg na chowacza

Monitoring żółtych naczyń to najprostszy sposób na kontrolę nalotu szkodników na plantację rzepaku. Jeśli w jednym żółtym naczyniu przez kolejne 3 dni średnia odłowionych chrząszczy wyniesie 20 dla chowacza czterozębnego, w przypadku chowacza brukwiaczka to 10 sztuk wówczas wskazany jest zabieg chemicznego zwalczania insektycydem. Jeśli lustrujemy plantację i stwierdzimy 2-4 chrząszcze chowacza brukwiaczka, 6 chrząszczy chowacza czterozębnego na 25 roślinach, należy wykonać zabieg zwalczania.

reklama
Baner SUmi
reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko
reklama
Agrotech baner Kielce

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.