fbpx

Chów świń na własny użytek. Na jakich zasadach?

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zgodnie z obietnicą minister rolnictwa Robert Telus podpisał 8 maja rozporządzenie obniżające wymagania dotyczące chowu świń utrzymywanych w celu produkcji mięsa na własny użytek. 

Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń ukazało się w Dzienniku Ustaw 9 maja 2023 r. i wchodzi w życie 10 maja 2023 r. Dotyczy chowu świń na własny użytek, tj. na własne potrzeby, w tym chowu loch. 

Rozporządzenie znosi konieczność sporządzenia przez posiadaczy zwierząt spisu posiadanych świń z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki ani bieżącego aktualizowania tego spisu. 

Nie będzie też już obowiązku prowadzenia rejestru wjeżdżających na teren gospodarstwa środków transportu do przewozu świń, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie. 

Nie będzie konieczności stosowania się do nakazu wykonywania w danym gospodarstwie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie. 

Odstąpiono od obowiązku stosowania przed obsługą świń środków higieny takich jak mycie i odkażanie rąk, oczyszczanie i odkażanie obuwia, bieżące oczyszczanie i odkażanie narzędzi oraz sprzętów wykorzystywanych do obsługi świń. 

Nie będzie wymagane uniemożliwienie osobom postronnym wchodzenia do budynków, w których są utrzymywane świnie. 

Nie będzie obowiązkowe monitorowanie i zwalczanie gryzoni. 

W przypadku gospodarstw zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami w związku z występowaniem ASF i utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny nie będzie obowiązku wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami do gospodarstwa, a także przed wjazdami i wyjazdami z takich gospodarstw. 

Badanie laboratoryjne w kierunku ASF w wykonywane przy uboju świń na użytek własny będzie wykonywane tylko w przypadku podejrzenia ASF. Decyzja dotycząca konieczności wykonania takiego badania pozostanie w gestii organów Inspekcji Weterynaryjnej. 

Na obszarach wolnych od ASF będzie możliwe przemieszczenie świń pomiędzy gospodarstwami, w których utrzymuje się świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, jeżeli gospodarstwa te są położone na terenie tej samej gminy lub sąsiedniej gminy. 

W przypadku przemieszczenia świń utrzymywanych w celu produkcji na użytek własny w obszarach objętych ograniczeniami I-III konieczne będzie spełnienie wszystkich wymagań oraz wzmocnionych środków bioasekuracji, o których mowa w zał. III do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) ustanawiającego środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń. 

Nie ma ograniczeń ilościowych dotyczących chowu trzody chlewnej na własny użytek, jednak nie będzie można wprowadzać jej do obrotu.

źródło: ARiMR 

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

5 KOMENTARZE

  1. Kiedyś przed całą tą chorą akcją ludzie hodowali świnie i nikt nie patrzył ile na rok zabił i komu to było każdy sie cieszył jak i rolnik tak i nabywca mięsa. kiedy znowu pojawia się światełko w tunelu to niektórym to przeszkadza? typu jaka rodzina zje 10 sztuk na rok hahhaha! Chcieli zniszczyć małego rolnika a zapomnieli z kąt bierze się duży rolnik. Temat Polskiej gospodarki jest długi ale niektórzy nie doceniają pracy nas rolników bo to śmierdzi bo to kurzy tak paniczu z miasta truj się wędliną z biedronki dalej. więcej szacunku do naszej pracy a mniej głupiego gadania !

  2. No dobre. 10 świń w roku na własny użytek. Chyba będzie kwitł czarny rynek mięsem wieprzowym na olx. Przecież nie wiem co za rodzina zje 10 świń w roku. Hehehe .

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.