fbpx

Choroby w zbożach już są

W plantacjach młodych zasiewów zbóż można zaobserwować pierwsze oznaki chorób. Wysoka wilgotność powietrza i panujące temperatury powietrza sprzyjają rozwojowi grzybów chorobotwórczych.

Mączniak prawdziwy zbóż i traw pojawił się w zbożach ozimych. Przy dokładnej lustracji zaobserwować można delikatne, poduszeczkowate, białe naloty grzybni.

Próg ekonomicznej szkodliwości mączniaka prawdziwego zbóż i traw:

  • w jęczmieniu to 25-35 proc. roślin z pierwszymi objawami choroby – widoczne są pojedyncze, białe skupienia nalotu grzybni w fazie krzewienia;
  • w pszenicy, pszenżycie, życie to 50-70 proc. roślin z pierwszymi objawami choroby w fazie krzewienia.

Oprócz mącznika prawdziwego w plantacjach pszenicy zauważyć można pierwsze objawy porażenia septoriozą paskowaną liści pszenicy. W plantacjach jęczmienia zwrócić uwagę trzeba na plamistość siatkową i rdzę jęczmienia.

Plantacje zbóż trzeba mieć pod stałą kontrolą. Jeśli pogoda będzie sprzyjać rozwojowi chorób, należy rozważyć konieczność zastosowania ochrony fungicydowej, zwłaszcza w plantacjach intensywnych.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.