Choroba “wściekłych krów” w Brazylii. Eksport mięsa do Chin wstrzymany

fot. K. Drozd

Ministerstwo Rolnictwa Brazylii potwierdziło w weekend istnienie dwóch nietypowych przypadków gąbczastej encefalopatii bydła, BES, powszechnie znanej jako choroba “wściekłych krów”. W związku z tym natychmiast zawieszono eksport wołowiny do Chin.

Jeden z przypadków został zidentyfikowany w rzeźni w Nova Canada do Norte w stanie Matto Grosso, a drugi w Minas Gerais. Ministerstwo prowadziło śledztwo w obu podejrzanych przypadkach od początku września, a drugi z nich w Minas Gerais określono jako nietypowy.

– Chcę zapewnić, że jest to nietypowa sytuacja, oba przypadki zostały odosobnione, a ministerstwo podjęło niezbędne środki ostrożności – powiedziała minister rolnictwa Tereza Cristina.

– Nietypowy BES występuje spontanicznie i sporadycznie i nie jest w żaden sposób związany ze skażoną paszą dostarczaną bydłu. Podjęto wszelkie działania sanitarne w celu złagodzenia ryzyka, a sytuacja została zgłoszona do laboratoriów OIE, Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt w Albercie w Kanadzie. Dzięki temu nie ma zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt – podkreśliła minister.

W przypadku Chin, biorąc pod uwagę protokół sanitarny podpisany przez oba kraje, Brazylia tymczasowo zawiesiła eksport do tego kraju.

Chiny i Hongkong odbierają 59 proc. całej eksportowanej brazylijskiej wołowiny, nie dziwi więc fakt, że ceny brazylijskiej wołowiny z powodu nadpodaży dość gwałtownie spadają.

Źródło: MercoPress

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności