fbpx
Strona głównaPozostałeChoroba niebieskiego języka w Holandii

Choroba niebieskiego języka w Holandii

W końcu października 2008 r. w Holandii wykryto nowy serotyp wirusa wywołującego chorobę niebieskiego języka, który oznaczono jako BTV6. Od tego czasu wystąpił on u 13 zwierząt w 13 różnych gospodarstwach. N


Nie wiadomo czy jego rozprzestrzenienie było wynikiem nielegalnych szczepień, czy jakiegoś innego działania.

Informacje o chorobie (dop. red.):
Jak podaje Państwowy Instytu Weterynarii na jednej z ulotek informacyjnych choroba niebieskiego języka (Bluetongue) jest chorobą zwierząt przeżuwających, zarówno domowych jak i dzikich wywoływaną przez wirusy. Choruje na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, afrykańskie antylopy czy wielbłądy.
Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco -ssące z rodzaju Culicoides (rodzina: kuczmany) oraz poprzez krew lub nasienie.Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz naludzi. Oznacza to, że mięso, mleko i inne produkty odzwierzęce nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi. Chorba podlega obowiązkowi zwalczania na terenie Polski.

(Agra Europe 2008, nr 2338, s. N/3)
W.M.
foto: Wrp.pl
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.