Chłop Roku 2017

23 kwietnia 2017 roku w Racławicach już po raz dwudziesty trzeci odbędą się wybory “Chłopa Roku”.

Celem imprezy, której głównym organizatorem jest Gmina Racławice jest przede wszystkim upowszechnianie wiejskiej kultury, ukazanie życia wsi, jej tradycji i obrzędowości oraz promocja Racławic. Zgłoszenia kandydatów z poszczególnych województwa przyjmowane są do 7 kwietnia.

Jak podkreślają organizatorzy święto to, integrujące wiele środowisk rolniczych i pozarolniczych, ciesząc się szerokim zainteresowaniem odbiorców, stało się ogólnopolską uroczystością i na trwałe wpisało się w kalendarz imprez gminy Racławice.

Połączone z konkursem umiejętności i sprawności kandydatów do tytułu “Chłopa Roku”, zlotem Wojciechów i Bartoszów corocznie gromadzi na słynnych racławickich polach tysiące Polaków – rolników i ich wiernych przyjaciół – mówi Adam Samborski, wójt gminy Racławice.

Udział w uroczystościach może też stanowić doskonałą okazją do zwiedzenia miejsc związanych z Kościuszkowską Wiktorią z 4 kwietnia 1794 roku w czasie której to chłopi właśnie pod wodzą Naczelnika w sukmanie stali się wzorem umiłowania wolności i wierności ideałom “Bóg, Honor i Ojczyzna”.