Chleb wiejski wojenny na Liście Produktów Tradycyjnych

Kolejny zachodniopomorski produkt – Chleb wiejski wojenny” – został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze.”

Przeniesione na teren województwa zachodniopomorskiego, po II wojnie światowej,
z różnych regionów kraju tradycje wypieku chleba, ich kontynuacja na terenie Pomorza
i akceptacja wśród społeczności lokalnej są jednym z cennych czynników budujących więź międzygrupową.

Receptura wypieku chleba wiejskiego wojennego powstała podczas II wojny światowej i ponownie odrodziła się w trakcie stanu wojennego. Pierwszym etapem wykonania produktu jest przygotowanie zakwasu z mąki żytniej i wody w glinianym naczyniu. Drugą czynnością jest odpowiednie ugotowanie ziaren żyta. Dodanie gotowanych ziaren żyta do chleba powoduje, że jest on wilgotny i elastyczny oraz zachowuje świeżość około tygodnia. Następnie łączy się składniki takie jak: zaczyn, gotowane ziarno żyta, mąkę żytnią, sól i miesza ręcznie. Po wyrobieniu ciasta pozostawia się je do wyrośnięcia. W zależności od temperatury otoczenia oraz jakości mąki, ciasto rośnie minimum 1 godzinę. Wyrośnięte ciasto chlebowe wkładane jest do podłużnych, blaszanych form chlebowych i umieszczane w piecu. Samo pieczenie trwa około godziny w temperaturze około 200oC.

Ten wyśmienity produkt w roku 2009 doceniło jury konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Smaki Regionów” przyznając II miejsce w kategorii “Produkty i przetwory pochodzenia roślinnego”.
UMWZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności