Chirurdzy drzew potrzebują odpowiednich narzędzi

Dobrego arborystę można poznać nie tylko po umiejętnościach i profesjonalnym podejściu. Chirurdzy drzew, jak bywają nazywani arboryści, powinni pracować również na odpowiednim sprzęcie.

Ważne jest, aby sprzęt, na którym arboryści pracują, był nie tylko niezawodny, ale również bezpieczny. Pielęgnując drzewa na wysokości potrzebują oni, aby ich maszyny cechował właściwy stosunek mocy do wagi, co zapewnia wydajność i wygodę podczas pracy. Dodatkowo, aby móc z pożytkiem dla drzewa dokonać koniecznych cięć, sprzęt musi cechować się odpowiednią mocą. Gwarantuje to płynność ruchów i ogranicza błędy w tej trudnej sztuce.

Właściwy sprzęt wpływa na bezpieczeństwo i ułatwia wykonywanie zwłaszcza trudniejszych zadań, dając większy komfort pracy. Szczególnie, że zajęcie to jest niezwykle niebezpieczne. Wspinanie się, czy chodzenie po drzewach, zwłaszcza z dodatkowym obciążeniem, jakim jest sprzęt arborysty, zwiększa ryzyko wypadku. Aby ułatwić pracę profesjonalistom, producenci wprowadzają różnego rodzaju innowacje i rozwiązania, usprawniające pracę na wysokości. Na przykład, specjalny uchwyt zaciskowy, który umożliwia przypięcie pilarki do uprzęży wspinaczkowej. Dzięki temu, nie musimy martwić się już o maszynę, a sprzęt, będąc zamocowanym na biodrach, pozwala na swobodę ruchów. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo pracy. Takie właśnie rozwiązanie proponuje Husqvarna w modelu T540 XP.

Pilarka Husqvarna T540 XP dostosowana jest do codziennej pracy na wysokości, ale można ją również wykorzystać w przydomowych ogrodach, jako alternatywa dla piły ręcznej. Aby obniżyć ciężar i zwiększyć wytrzymałość maszyny, jej skrzynia korbowa wykonana została ze stopu magnezu. Dodatkowo, w modelu T540 XP znajdziemy mechanizm Air Injection™.  „Zatkana przez trociny pilarka to dla arborysty zawieszonego na linach w koronie drzew bardzo duży problem. W wypadku poważniejszej awarii, musi on zejść z drzewa, co wydłuża jego czas pracy. Technologia Air Injection™ powstała po to, aby unikać takich sytuacji. System wykorzystuje siłę odśrodkową wentylatora, dzięki czemu praca jest płynniejsza, a zużycie silnika i filtru powietrza mniejsze”  – ocenia Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Mechanizm Low Vib® ogranicza zbędne wibracje, szczególnie w newralgicznym miejscu maszyny, jakim jest jej rękojeść. Przydatnym wyposażeniem pilarki jest prowadnica Techlite™ – jest ona o 25% lżejsza, niż tradycyjny sprzęt tego typu, nie tracąc jednocześnie na swojej wytrzymałości. Producenci wyposażyli sprzęt w silnik X-Torq®. Zaowocowało to zmniejszeniem zużycia paliwa o ok. 20%. Ograniczono również emisje szkodliwych substancji aż o 75%.
Renata Struzik, źródło: Husqvarna