Chińczycy zainwestują w Policach

Infrapark Police” SA podpisał umowę z chińską firmą Loyal Chemical Industrial Corporation, której celem jest wybudowanie fabryki produkującej EPS – polistyren do spieniania – służący do produkcji opakowań i płyt termoizolacyjnych do ocieplania budynków, płyt szalunkowych wykorzystywanych w budownictwie do izolacji ścian, stropów i stropodachów.”

O lokalizacji inwestycji zadecydowały względy logistyczne – bliskość Portu Morskiego.Na terenie Infraparku powstanie pierwszy w Europie zakład produkcyjny firmy Loyal w Europie, produkujący 100 000 ton metrycznych polistyrenu do spieniania rocznie. W nowym zakładzie docelowo znajdzie zatrudnienie około 100 osób. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 20 milionów euro. Rozpoczęcie produkcji planowane jest w połowie 2010 roku.

Firma Loyal Chemical Industrial Corporation została założona w 1976 roku i specjalizuje się w produkcji EPS-u – polistyrenu do spieniania. – służącego do produkcji opakowań i płyt termoizolacyjnych do ocieplania budynków, płyt szalunkowych wykorzystywanych w budownictwie do izolacji ścian, stropów i stropodachów. Produkuje się z niego również opakowania transportowe, kasetony sufitowe, elementy wykończeniowo-dekoracyjne. Po 13 latach od wejścia na Chiński rynek, Loyal stał się największym producentem polistyrenu do spieniania w Azji. Całkowite moce produkcyjne wynoszą ponad 800 tys. ton rocznie.

Loyal zamierza zaprosić do współpracy firmę Mitsubishi Corporation jako partnera inwestycyjnego w projekcie polskiej inwestycji z zadaniem zapewnienia dostaw styrenu. Mitsubishi jest największą firmą w Japonii handlującą styrenem, o rocznej sprzedaży ponad 1 mln ton styrenu na całym świecie.

INFRAPARK Police” S.A. rozpoczęła działalność w czerwcu 2004 roku jako spółka zarządzająca Polickim Parkiem Przemysłowym. Jego akcjonariuszami są Zakłady Chemiczne POLICE SA, Gmina Police, Uniwersytet Szczeciński i Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego. Inwestorzy mają do dyspozycji tereny o powierzchni od 1,5 do 17 ha z możliwością ich łączenia i dzielenia. Zlokalizowany przy jednej z największych w kraju firm chemicznych (roczny obrót ok. 1,6 mld zł) – Z. Ch. “POLICE” S.A. Ponad 10 ha terenów objęte jest preferencjami specjalnej strefy ekonomicznej. Zasadniczą korzyścią dla firm jest ulga w podatku dochodowym.

źródło:Z. CH.Police””
http://www.zchpolice.pl/pl/informacje.php?grupa=biuro&dzial=aktualnosci&id=464
opr. MS
Wrp.pl