fbpx

Chemirol przejmuje Unię [Aktualizacja]

W dniu wczorajszym na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pojawił się wpis o planowanym przejęciu przez PUH „CHEMIROL” sp. z o.o. z siedzibą w Mogilnie kontroli nad firmą „Unia” sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu.

Z informacji, które dostępne są na stronie UOKiK wynika, że wniosek o koncentrację wpłynął w dniu 12.12.2022 r., a wnioskodawcą jest PUH „CHEMIROL” sp. z o.o. z siedzibą w Mogilnie i obecnie sprawa znajduje się w toku.

Samasz loteria - baner

Dalej czytamy, że zamierzona koncentracja polega na przejęciu przez Przedsiębiorstwo Usługowo- Handlowe „CHEMIROL” Sp. z o.o. z siedzibą w Mogilnie („Chemirol”) kontroli nad „Unia” Sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu („Unia”), co stanowi koncentrację w rozumieniu art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów.

Chemirol wraz ze spółkami ze swojej grupy kapitałowej prowadzi działalność w zakresie obsługi sektora rolniczego, w tym m.in. handlu nawozami i środkami agrochemicznymi, sprzedaży nasion, skupu zbóż, sprzedaży maszyn rolniczych, a także produkcji rolnej – roślinnej oraz zwierzęcej.

Unia wraz ze spółkami zależnymi zajmuje się produkcją maszyn i narzędzi rolniczych takich jak sprzęt do prowadzenia upraw, siewu, ochrony roślin oraz nawożenia i zbiorów, narzędzia do uprawy gleby, w tym pługi i kultywatory, agregaty talerzowe i podorywkowe. Ponadto Unia realizuje projekty obejmujące dostawę i montaż obiektów elewatorowych takich jak specjalistyczne zbiorniki i urządzenia do przechowywania i osuszania ziarna.

W odniesieniu do powyższego tekstu udało się uzyskać komentarz prezesa firmy Unia Sp. z o.o. Michała Piotrowskiego:

– Jest to wniosek urzędowy, który w tym momencie nie oznacza formalnego zakupu udziałów w spółce Unia przez Chemirol. Czy dojdzie do przejęcia z uwagi na toczące się negocjacje nie mogę potwierdzić. W stosownym momencie opublikujemy oficjalny komunikat prasowy. W tej chwili nie ma żadnych zmian związanych z funkcjonowaniem i zarządzaniem Unii – stwierdził.

Dziś (12.01.23) do wiadomości odnośnie planowanych działań odniosła się również firma Chemirol, która przesłała następujący komunikat:

– Potwierdzam, że PUH „Chemirol” sp. z o. o. złożyło do UOKiK wniosek dotyczący koncentracji, która ma polegać na przejęciu przez PUH „Chemirol” sp. z o.o. z siedzibą w Mogilnie kontroli nad „Unia” sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu. Jednakże ze względu na trwający proces, spółka nie udziela komentarzy w tej sprawie. W stosownym momencie prasa i wszyscy interesariusze otrzymają oficjalny komunikat – powiedziałą dr Alicja Malewicz-Pełczyńska, Dyrektor Działu Marketingu i PR.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

5 KOMENTARZE

    • Serio? Podobno wspieramy jako Polacy Ukrainę. Ale to wsparcie nie dotyczy zakupu płodów rolnych, tak? Co za zakłamanie. Pomagamy ale tylko tam gdzie jest nam wygodnie.

  1. Tekst artykułu wprowadza w błąd. Sugeruje, że coś jest postanowione. A to jest tylko wniosek. Chemirol może kupi Unię a może nie. Właściciel Unii może ją sprzeda a może nie. Takie są fakty. Nic nie jest przesądzone.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.