fbpx
Strona głównaTechnikaChemirol przejmuje Unię

Chemirol przejmuje Unię [Aktualizacja]

W dniu wczorajszym na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pojawił się wpis o planowanym przejęciu przez PUH „CHEMIROL” sp. z o.o. z siedzibą w Mogilnie kontroli nad firmą „Unia” sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu.

Z informacji, które dostępne są na stronie UOKiK wynika, że wniosek o koncentrację wpłynął w dniu 12.12.2022 r., a wnioskodawcą jest PUH „CHEMIROL” sp. z o.o. z siedzibą w Mogilnie i obecnie sprawa znajduje się w toku.

Dalej czytamy, że zamierzona koncentracja polega na przejęciu przez Przedsiębiorstwo Usługowo- Handlowe „CHEMIROL” Sp. z o.o. z siedzibą w Mogilnie („Chemirol”) kontroli nad „Unia” Sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu („Unia”), co stanowi koncentrację w rozumieniu art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów.

Chemirol wraz ze spółkami ze swojej grupy kapitałowej prowadzi działalność w zakresie obsługi sektora rolniczego, w tym m.in. handlu nawozami i środkami agrochemicznymi, sprzedaży nasion, skupu zbóż, sprzedaży maszyn rolniczych, a także produkcji rolnej – roślinnej oraz zwierzęcej.

Unia wraz ze spółkami zależnymi zajmuje się produkcją maszyn i narzędzi rolniczych takich jak sprzęt do prowadzenia upraw, siewu, ochrony roślin oraz nawożenia i zbiorów, narzędzia do uprawy gleby, w tym pługi i kultywatory, agregaty talerzowe i podorywkowe. Ponadto Unia realizuje projekty obejmujące dostawę i montaż obiektów elewatorowych takich jak specjalistyczne zbiorniki i urządzenia do przechowywania i osuszania ziarna.

W odniesieniu do powyższego tekstu udało się uzyskać komentarz prezesa firmy Unia Sp. z o.o. Michała Piotrowskiego:

– Jest to wniosek urzędowy, który w tym momencie nie oznacza formalnego zakupu udziałów w spółce Unia przez Chemirol. Czy dojdzie do przejęcia z uwagi na toczące się negocjacje nie mogę potwierdzić. W stosownym momencie opublikujemy oficjalny komunikat prasowy. W tej chwili nie ma żadnych zmian związanych z funkcjonowaniem i zarządzaniem Unii – stwierdził.

Dziś (12.01.23) do wiadomości odnośnie planowanych działań odniosła się również firma Chemirol, która przesłała następujący komunikat:

– Potwierdzam, że PUH „Chemirol” sp. z o. o. złożyło do UOKiK wniosek dotyczący koncentracji, która ma polegać na przejęciu przez PUH „Chemirol” sp. z o.o. z siedzibą w Mogilnie kontroli nad „Unia” sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu. Jednakże ze względu na trwający proces, spółka nie udziela komentarzy w tej sprawie. W stosownym momencie prasa i wszyscy interesariusze otrzymają oficjalny komunikat – powiedziałą dr Alicja Malewicz-Pełczyńska, Dyrektor Działu Marketingu i PR.

5 KOMENTARZE

    • Serio? Podobno wspieramy jako Polacy Ukrainę. Ale to wsparcie nie dotyczy zakupu płodów rolnych, tak? Co za zakłamanie. Pomagamy ale tylko tam gdzie jest nam wygodnie.
  1. Tekst artykułu wprowadza w błąd. Sugeruje, że coś jest postanowione. A to jest tylko wniosek. Chemirol może kupi Unię a może nie. Właściciel Unii może ją sprzeda a może nie. Takie są fakty. Nic nie jest przesądzone.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.