fbpx

Chcesz zachować dopłaty? Stosuj tylko oryginalne środki ochrony roślin

Początek roku to czas zakupu środków ochrony roślin. W tym czasie na rynku obok oryginalnych, zarejestrowanych ś.o.r. pojawiają się oferty sprzedaży podrobionych preparatów, które nie spełniają wymogów jakościowych i bezpieczeństwa. Sprzedaż na straganie czy z bagażnika, opryski kuszące w Internecie niską ceną, środki z obcą etykietą? Jak uniknąć ryzykownego zakupu podróbek, przypomina Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.

Rolnik powinien mieć świadomość ryzyka związanego z zakupem i stosowaniem podrobionych środków. W przeciwieństwie do produktów oryginalnych nie przeszły wieloletniego procesu badań laboratoryjnych i testów, a następnie złożonego procesu rejestracji.

Przestępcy stosują różne zabiegi, by zmylić kupującego. Oferowane środki wyglądają z pozoru identycznie; według oferenta mają taki sam skład, ale wyróżnia je atrakcyjna cena. Zdarza się, że mają etykietę w obcym języku. Po fakcie okazuje się, że środek jest podróbką o nieznanym składzie i pochodzeniu.

Największe straty ponosi zawsze rolnik. Podrobione środki mogą zawierać nieznane
i nieprzebadane substancje chemiczne. Po zastosowaniu mogą nie wykazać żadnego działania, a w skrajnych przypadkach zniszczyć plony. W przeciwieństwie do środków oryginalnych trudno ocenić ich wpływ na wykonującego oprysk rolnika, uprawy
i środowisko
– powiedziała Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin (PSOR).

Jak ustrzec się przed podróbkami?

Oryginalne środki ochrony roślin muszą być zarejestrowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Daje to gwarancję, że prawidłowo zastosowany środek będzie zarówno skuteczny, jak i bezpieczny dla rolnika, plonów i środowiska.

Mogą być sprzedawane wyłącznie w sklepach i hurtowniach zarejestrowanych
i kontrolowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), a opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim. Sprzedawca ma obowiązek wystawić dowód zakupu (paragon lub fakturę). Dzięki temu kupujący może dochodzić swoich praw, jeśli prawidłowo użyte środki nie zadziałają. Prawo nie chroni go, gdy skusi się na zakup środków podrobionych poza legalnym kanałem dystrybucji.

Rolnik ryzykuje też obecnością w plonach zakazanych substancji lub przekroczonych poziomów pozostałości, a zatem nie będzie mógł takiego towaru sprzedać. Ponadto, jeśli kontrola ARiMR wykaże nieprawidłowości, rolnik może stracić dotacje unijne. Pozostaje także kwestia odpowiedzialności administracyjnej, a nawet karnej.

Informować i ostrzegać

Poza wymienionymi wyżej zagrożeniami, nielegalne środki ochrony roślin skutkują – jak powiedział Marcin Sobierajski z Krajowej Administracji Skarbowej – „poważnymi stratami dla budżetu państwa z tytułu zmniejszenia wpływów z należności celno-skarbowych. Dlatego KAS angażuje się aktywnie w walkę z tym procederem, kontrolując przejścia graniczne, porty oraz sprzedaż ś.o.r. poza legalnymi kanałami dystrybucji. Tylko w minionym roku jednostki KAS zatrzymały łącznie ok. 2985 kg nielegalnych środków. Niestety popyt na te produkty wciąż występuje, dlatego KAS wspiera kampanię PSOR, w ramach której przestrzegamy rolników przed zakupem podróbek” – powiedział Marcin Sobierajski.

Kompendium wiedzy na temat oryginalnych środków ochrony roślin, a także odpowiedzialnego oraz zgodnego z prawem ich zakupu i stosowania stanowi strona internetowa: www.bezpiecznauprawa.org, prowadzona w ramach akcji edukacyjnej PSOR pod patronatem Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Źródło: materiały PSOR

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.