Cereal Planet wygrał przetarg na eksport grochu do Afryki

Grupa spożywcza zmierzająca na NewConnect wygrała rywalizację na dostawcy żywności do państw Afryki w ramach programu jednej z międzynarodowych organizacji. Cereal Planet już od kilku lat wygrywa tego typu przetargi. W tym roku Spółka dostarczy na rynku państw afrykańskich 5500 ton oczyszczonego grochu.

Cereal Planet rozpocznie transport żywności do państw Afryki od dostawy 4000 ton. W ramach przetargu Spółka będzie dostarczać produkcję do: Beninu, Ghany, Togo i Kamerunu. W zeszłym roku firma wyeksportowała 4200 ton oczyszczonego grochu do takich państw jak: Afganistan, Liberia, Madagaskar, Bangladesz, Kenia, Sri Lanka i Gambia.

W przetargu, ogłoszonym przez międzynarodową organizację, wzięły udział wiodące firmy z całego świata. Kontrakt jest też dowodem rosnącego znaczenia Cereal Planet, jego efektywności jako eksportera i wzmocnieniu jej pozycji na międzynarodowym rynku.

W pierwszym kwartale 2012 roku eksport stanowił 20% przychodów spółki z ogólnej sprzedaży. W 2013 roku firma planuje zwiększyć jego udział do 50%. Należy podkreślić, że dostawy realizowane są bezpośrednio, a nie za pośrednictwem firm dostawczych, co pozwala Cereal Planet na narzucenie wyższej marży. Zwiększyć sprzedaż za granicą mają pomóc m.in. inwestycje, które zostaną sfinansowane kapitałem pozyskanym z rynku NewConnect. Spółka planuje przeprowadzić ofertę prywatną o wartości do 2 mln euro.

Eksport dla Cereal Planet stanowi ważny segment jej przedsiębiorczej działalności. To, że międzynarodowa organizacja znowu wybrała naszą spółkę na dostawcę produktów żywnościowych, jest szansą na zwiększenie znaczenia Cereal Planet na międzynarodowym rynku. Mamy zamiar aktywnie uczestniczyć w tego typu przetargach” – powiedział Anatoliy Vlasenko, Dyrektor Generalny Cereal Planet.

Informacja o Cereal Planet:
Cereal Planet to cypryjski holding kontrolujący grupę firm Ranok – Olimp z Charkowa. Grupa zajmuje się produkcją mieszanek i kasz zbożowych, gryczanych, jaglanych, jęczmiennych, płatków owsianych, jęczmiennych, grochu, prosa itp. Spółki posiadają w Charkowie zakład do pakowania kasz, wyposażony w kilka linii produkcyjnych. Gotowe towary są dostarczane do sieci supermarketów, hurtowni oraz sklepów we wschodniej i centralnej Ukrainie. Spółki posiadają oddziały w Połtawie i Sumach. Towary są dostarczane do 3500 punktów sprzedaży. Spółki posiada kilka marek handlowych, stosowanych do różnych rodzajów produkcji. Spółki są również dystrybutorem obcych marek spożywczych znanych na Ukrainie m.in. Kernel (Chumak, Stozhar, Schedriy Dar), Lutsk Foods (Runa).
Grupa firm Ranok – Olimp od 15 lat eksportuje ziarna do kasz do Europy, Azji i Afryki. Ponad 20% produkcji sprzedawana jest za granicę. Część ziarna do kasz i ryż importowane są z Azji (Pakistan, Wietnam, Chiny i Egipt).
W ubiegłym roku Cereal Planet według wstępnych danych (zgodnych ze standardami MSR) zarobił na czysto 2,88 mln euro (12,70 mln zł) przy przychodach na poziomie 27,09 mln euro (119,45 mln zł).