fbpx

Ceny żywca wołowego w pierwszej połowie marca 2021

Już od kilku tygodni ceny żywca wołowego utrzymują się na stabilnym poziomie. Są nieco wyższe niż w ubiegłym roku (o 8 %), ale nie powodują euforii wśród hodowców, ponieważ w tym roku wzrosły również i to znacznie koszty produkcji.

Samasz loteria - baner

Obecnie podmioty skupowe płacą za byki powyżej 600 kilogramów od 5,30 do 9,40 zł/kg. Jałówki powyżej 550 kilogramów można sprzedać w cenie od 5,20 do 8,50 zł/kg. Krowy powyżej 650 kilogramów skupowane są w cenie od 2,00 – 6,50 zł/kg.

Polska wprawdzie jest jednym z czołowych producentów wołowiny w Europie, ale trudno w naszych sklepach znaleźć dobre mięso czerwone pochodzące od lokalnych producentów. Na pułkach sklepowych dominuje przede wszystkim mrożona wołowina sprowadzana z Argentyny.

Syngenta - baner corner

– W dniach 15–21.02.2021 r. zakłady mięsne zbywały kompensowane ćwierćtusze wołowe z młodych byków do 2 lat przeciętnie po 13,63 zł/kg, o 1% taniej niż tydzień wcześniej i o 2% taniej niż przed miesiącem. Cena ćwierci była jednak o 7% wyższa niż przed rokiem – informuje Biuro analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Zdaniem Jacka Zarzeckiego, prezesa zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, na europejskim rynku mięsa wołowego robi się coraz ciaśniej i żeby dalej  dobrze funkcjonować, trzeba szukać innych rozwiązań, niż konkurowanie ceną. Dlatego według prezesa PZHiPBM musimy wyróżniać się obok jakości i powtarzalności również transparentnością, zrównoważoną produkcja i dobrostanem zwierząt.

Aby konkurować a krajami strefy Mercosur (zrzeszającej najważniejszych producentów w Ameryce Płd., m.in. Argentynę i Brazylię) oraz Nową Zelandią czy Australią, produkcja opasów w Polsce musi być na jak najwyższym poziomie. Dlatego aby tak się stało potrzebne są dobre instrumenty. Jednym z nich ma być paszportyzacja polskiej żywności. Za pomocą cyfrowego systemu będzie można śledzić informacje o naszych produktach żywnościowych w łańcuchu dostaw. Prace nad projektem zainicjowanym przez resort rolnictwa i hodowców  już się rozpoczęły.

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.