fbpx
Strona głównaCenyRynek mięsaCeny żywca wieprzowego stoją w miejscu, jednak jest szansa na podwyżki

Ceny żywca wieprzowego stoją w miejscu, jednak jest szansa na podwyżki

Obecnie podmioty skupowe w Polsce płacą za żywiec wieprzowy średnio 4,65 zł/kg, a w klasie E 6,25 zł/kg. Ceny są stabilne także w Niemczech, gdzie płącą średnio 1,42 euro/kg. Co jednak istotne, pewne sygnały mogą zwiastować podwyżki cen żywca.

Nieśmiałe podwyżki mają już miejsce na kilku rynkach europejskich, m.in. we Francji (o 5 centów), w Danii (3 centy) i w Holandii (1 cent). Jak informuje KZP-PTCH, podwyżki są spowodowane przede wszystkim rosnącym zainteresowaniem mięsem ze strony Chin i innych krajów azjatyckich.

W Niemczech natomiast nie jest obecnie zagrożona płynność sprzedaży żywca, a nadwyżki “świąteczne” zostały zagospodarowane.

Jak podaje KZP-PTCH, perspektywicznym dla europejskiego mięsa rynkiem może być rynek amerykański; tam bowiem ceny w skupach przekroczyły już 2 euro/kg, czyniąc europejskie mięso konkurencyjnym cenowo.

Kolejnymi czynnikami, które powinny wpłynąć na podwyżki cen żywca są: luzowanie obostrzeń związanych z pandemią covid-19 i otwarcie kanału HoReCa oraz upragnione rozpoczęcie sezonu grillowego.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.