Siłą napędową rosnących cen żywca wieprzowego w ostatnich tygodniach była stosunkowo niska podaż tuczników oraz wzrost popytu na wieprzowinę zarówno na rynku europejskim jak i w Azji.
Jak pisze portal polpig.pl, pomimo odbudowy własnej produkcji trzody chlewnej, Chiny wykazują coraz większe zainteresowanie europejską wieprzowiną. W ostatnim okresie Chińczycy zatwierdzili trzy kolejne zakłady mięsne w Hiszpanii i Holandii.
Największe podwyżki cen skupu tuczników w 35 tygodniu według notowań ISN wystąpiły w Belgii (+5₵), Danii (+4₵), Austrii (+3₵). Mniejsze tempo wzrostu było w krajach południowych: Francja (+2₵), Hiszpania (+1₵). Holandia podniosła ceny skupu jedynie o 1 eurocent.
Obecnie rynek żywca wieprzowego znalazł się w okresie stabilizacji cenowej. W Niemczech w dniu 31/08/2022 cena VEZG w została utrzymana na poziomie 2,05 €/kg (wbc). W Polsce cena skupu pozostała również na niezmienionym poziome. Za klasę E rzeźnie średnio płaciły 9,70 zł/kg.
Prawdopodobny scenariusz dalszego rozwoju sytuacji zakłada utrzymanie wysokich cen skupu żywca wieprzowego w nadchodzących miesiącach. Krajowi producenci świń będą odrabiać straty pod warunkiem dostępności CO2 na liniach ubojowych oraz braku rozprzestrzeniania się ASF na nowe rejony.