Ceny złomu w dół, a może być znacznie taniej. Ceny złomu 29.05.2025

Obecnie nie widać na rynku złomu zbyt dużych ruchów cenowych, choć ceny nieznacznie spadają. Ale na horyzoncie pojawia się zagrożenie w postaci planowanego zakazu eksportu złomu poza kraje OECD, który planuje wprowadzić UE, a to może wpłynąć na ceny. Jak zatem przekłada się to na ceny złomu w końcówce maja 2025?

reklama
Baner Amazone

W chwili obecnej dzięki temu, że notowania zarówno stali jak i metali kolorowych pozostają względnie stabilne, rynek złomu pozostaje niejako w uśpieniu i ruchy cenowe są raczej minimalne. Niestety sytuacja może za kilka miesięcy ulec zmianie, gdyż UE mocno akcentuje potrzebę zmian w zakresie handlu surowcami wtórnymi, w tym złomem metali.

Możliwe spadki cen

Jest to część szerszego „Steel and Metals Action Plan”, które ma zabezpieczyć surowce wtórne dla europejskiego przemysłu. W ramach tych działań planowany jest m.in. zakaz eksportu do krajów spoza OECD, z możliwością włączenia wyjątków tylko dla państw zaaplikowanych i sprawdzonych pod kątem norm recyklingowych czy też cła eksportowe, sięgające nawet 25 %, planowane już nawet w III kwartale 2025 roku wobec krajów trzecich – w odpowiedzi na taryfy amerykańskie czy inne wyzwania rynkowe.

reklama
Baner Kioti

W opinii przedstawicieli branży recyklingowej, ograniczenia eksportowe mogą prowadzić do spadku cen złomu w Europie oraz destabilizacji całego sektora recyklingowego.

Ceny złomu stalowego

Na razie jednak jeśli chodzi o ceny w kraju to te nie wyglądają jeszcze źle, choć w porównaniu do cen z przed 2 miesięcy nieznacznie spadły i obecnie za złom stalowy gruby rozpoczynają się zwykle od 0,80-0,85 zł/kg i sięgają nawet 1,10-1,15 zł/kg. Za złom żeliwny dostaniemy zwykle ok. 0,90-1 zł/kg, zaś ceny złomu cienkiego rozpoczynają się zazwyczaj od 0,70 zł/kg, a kończą na 0,9 zł/kg.

Ceny złomu miedzianego, mosiężnego, aluminiowego

Za mosiądz otrzymamy od ok. 15 zł do 22 zł/kg. Najniższe stawki dotyczą chłodnic i pobiału, zaś najwyższe mosiądzu poprodukcyjnego. Za wióry miedziane płacą 25-27 zł/kg, a za millberę ok. 30-31 zł/kg. Złom aluminiowy kosztuje zwykle od 5,5 do 6,5 zł/kg, a akumulatory są skupowane po 1,8-2 zł/kg.

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI