fbpx
Strona głównaCenyCeny ziemi rolnej: województwo lubelskie

Ceny ziemi rolnej: województwo lubelskie

Chociaż woj. lubelskie należy do dobrze rozwiniętych rolniczo rejonów kraju, to średnie ceny ziemi należą w nim do relatywnie niskich. Ze średnią ceną 39 616 zł/ha zajmuje ono V miejsce od końca w klasyfikacji województw wg danych GUS za II kwartał 2021 roku. 

Dane GUS-u obejmują także ceny w zależności od klasy ziemi. I tak: ziemie klasy dobrej, a więc I, II i III a kosztują tam średnio 60 511 zł/ha. Ziemie klas średnich, a więc IIIb i IV kosztują średnio 38 506 zł/ha, zaś za słabe: Vi VI klasy trzeba zapłacić średnio 25 626 zł/ha. A teraz przyjrzyjmy się ofertom, z których oczywiście wyłączymy te działki rolne, które znajdują się w granicach miast i raczej postaramy się pominąć te z potencjałem na inny sposób zagospodarowania.

Jedną z ciekawszych ofert na jaką trafiliśmy są grunty rolne położone w okolicach Bełżca w pow. tomaszowskim. Łączna powierzchnia gruntów to 8,7 ha, ale, co istotne, w jednym kawałku. Niezła też jest klasa gleby: III, jednak sprzedawca nie precyzuje, czy mamy do czynienia z klasą IIIa czy IIIb. Cena za całość to 330 600 zł, co daje 38 tys. zł/ha.

W poszukiwaniu większych kompleksów udamy się teraz do miejscowości Babsk w pow. włodawskim. Tam oferowana jest ziemia o powierzchni 16,9 ha wraz ze zniszczonym siedliskiem. Mamy do czynienia łącznie z pięcioma działkami o mieszanej strukturze: grunty orne, łąki trwałe, nieużytki i tereny leśne. Klasa ziemi jest raczej słaba; Vi VI. Cena za całość to 489 tys. zł, co daje niecałe 29 tys. zł/ha.

Kolejny większy kompleks znaleźliśmy w miejscowości Zamch w pow. biłgorajskim; skłąda się on z gruntów ornych od klasy IVa do V w czterech działkach i zajmuje 5,14 ha. Za całość sprzedający życzy sobie 230 tys. zł, co daje 44,7 tys. zł/ha.

Znaleźliśmy także gospodarstwo nieopodal miejscowości Kamień w pow. opolskim. Za nieco ponad 5,4 ha ziemi dobrej klasy (II i III) z zabudową do remontu ogłoszeniodawca chciałby otrzymać 320 tys. zł, co daje 59 tys. zł/ha.

Z kolei działka rolna (grunty orne) w okolicach Terespola i Kodnia o powierzchni 1,48 ha klasy IIIb to wydatek rzędu 46 tys. zł, co daje ok. 31 tys. zł/ha.

Jak widać, zasadniczo dane GUS-u pokrywają się z cenami działek rolnych w woj. lubelskim. Wiele też zależy od lokalnego rynku ziemi, jednak gleby dobrych klas zazwyczaj ciężko kupić poniżej 55 tys. zł/ha. Większe kompleksy ziemi rolnej zazwyczaj są na sprzedaż w południowej części województwa.

Zobacz także:

Ceny ziemi rolnej: woj. dolnośląskie

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.