fbpx
Strona głównaCenyCeny ziemi rolnej w Wielkopolsce

Ceny ziemi rolnej w Wielkopolsce

W całej Polsce dostępność gruntów rolnych jest dość mocno ograniczona i widać to w cenach transakcyjnych. Rozbieżności są jednak duże, ale najwyższe ceny w całym kraju ziemia osiąga właśnie w Wielkopolsce. Sprawdziliśmy więc jak wyglądają ceny na podstawie ogłoszeń z popularnych portali nieruchomości.

Przyglądając się ogłoszeniom można zauważyć, że nawet w obrębie analizowanego obszaru występują spore rozbieżności. Najtaniej udało się znaleźć grunty orne, w nieco większym, bo obejmującym blisko 4 ha kompleksie składającym się z trzech działek geodezyjnych (większość terenu klasa RIVa, RIVb, RV, RIIIb) w Sampolnie k/ Konina. Cena w przeliczeniu na hektar oscyluje w tym przypadku w okolicach 50 tys. zł.

Nieco taniej jest w przypadku, kiedy chcemy kupić użytki zielone. Dla przykładu teren o powierzchni blisko 8 ha w Lądku w powiecie słupeckim został wyceniony na 300 tys. zł, co daje w przeliczeniu na 1 ha cenę 38 tys. zł.

Niestety, patrząc dalej, jest już tylko drożej. Na przykład działka rolna położona w miejscowości Przysieka, gmina Wągrowiec o powierzchni 9,65 ha została wyceniona na 868 tys. zł. Taka cena w przeliczeniu na hektar daje 90 tys. zł.

Właśnie ceny oscylujące w okolicach 70-100 tys. zł za hektar są dominujące w ogłoszeniach nieruchomości rolnych z terenu Wielkopolski. Nie brakuje oczywiście ogłoszeń w których ceny znacznie przekraczają pułap 100 tys. zł.

Tak wysokie ceny potwierdzają również statystyki GUS, który dla gleb najlepszych klas opublikował za I kwartał br. średnią cenę na poziomie blisko 88 tys. zł za hektar.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.