fbpx

Ceny zbóż zróżnicowane

Ogólny poziom cen zbóż w kraju rośnie pod wpływem oczekiwanego w Polsce i Europie negatywnego wpływu warunków pogodowych na plony oraz tendencji na rynkach terminowych – informuje AgroTydzień Banku BGŻ. Najwięcej za pszenicę płaci się w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim od 540-550 zł/t. Najmniej na Południu Polski – od 470 do 490 zł/t.

Wposzczególnych regionach kraju zainteresowanie różnymi gatunkami zbóż, jak również ich ceny, pozostają bardzo zróżnicowane. Z danych Sparks’a na dzień 27 maja br. wynika, iż zakłady produkujące pasze za pszenice paszową najwięcej płaciły w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim 540-550 zł/t, a najmniej w woj. lubelskim, opolskim, łódzkim i małopolskim 470-490 zł/t.

Podobne regionalne zróżnicowanie odnotowuje się w przypadku kukurydzy, której ceny wahają się od 550 do 640zł/t” – informują analitycy z Banku BGŻ. Wraz z rosnącymi cenami pszenicy paszowej zwiększa się zainteresowanie żytem i jęczmieniem, jednakże ceny tych zbóż pozostają w większości województw na dotychczasowym poziomie. Ponadto wzrost cen zbóż paszowych przekłada się na zboża konsumpcyjne.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa w tygodniu 18-24 maja br. we wszystkich makroregionach wzrosły przeciętne ceny pszenicy konsumpcyjnej, za wyjątkiem kujawsko-mazurskiego i wahały się od 492 do 557 zł/t.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.