Ceny zbóż w nowym sezonie mogą być jeszcze wyższe

Kombajn New Holland CH 7.70, fot. mw

Światowa produkcja zbóż według USDA (amerykański departament rolnictwa) w sez. 2021/22 może wzrosnąć o 3,1% r/r do 2,798 mld t. Zwiększyć mają się przede wszystkim zbiory kukurydzy (+5,8%) oraz pszenicy (+2,4%). Co istotne, wyższe mają być w nowym sezonie ceny zbóż.

Ceny zbóż prawdopodobnie będą utrzymywać na wyższym poziomie niż przed rokiem co najmniej do końca 2021. Według ekspertów Banku PKO BP przeciętna cena skupu pszenicy w 2021 roku może być o 13-16% wyższa r/r.

– Niski poziom zapasów i rosnące zapotrzebowanie na świecie, w tym wysoki popyt w Chinach, wskazują na wciąż napięty bilans ziarna pszenicy i kukurydzy. W kierunku wzrostów oddziałuje narastająca presja kosztowa wynikająca z rosnących cen ropy oraz nawozów (wysokie ceny gazu). Niższe wsparcie ze strony słabego złotego, możliwa wyższa lokalnie produkcja (UE, w tym możliwy wysoki poziom zbiorów w Polsce) mogą jednak hamować podwyżki cen – informuje Piotr Bujak, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności